Ojciec Święty zachęca do duchowej odnowy w Wielkim Poście
Ojciec Święty Franciszek dziękuje ze szpitala wiernym za bliskość w modlitwie. W opublikowanych przez Watykan rozważaniach na modlitwę Anioł Pański Papież zachęca nas do duchowej odnowy w Wielkim Poście.
Na Placu Świętego Piotra w niedzielę przeżywano Jubileusz Wolontariatu.
– Na pustyniach ubóstwa i samotności wiele małych gestów bezinteresownej służby sprawia, że rozkwitają zalążki nowego człowieczeństwa – ogród, o którym Bóg marzył i nadal marzy dla nas wszystkich – podkreślił papież Franciszek w homilii odczytanej przez prefekta Dykasterii ds. Służby Integralnemu Rozwojowi Człowieka, ks. kard. Michaela Czernego.
Ojciec Święty zaznaczył, że poświęcenie wolontariuszy budzi nadzieję w całym społeczeństwie. Biskup Rzymu od ponad trzech tygodni przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc.
„Pragnę podziękować wszystkim, którzy okazują mi swoją bliskość w modlitwie – z serca wszystkim dziękuję! Ja również modlę się za was” – poinformował wiernych Papież.
Ojciec Święty w rozważaniach na niedzielny Anioł Pański nawiązał do rozpoczętego Wielkiego Postu.
„W minioną środę obrzędem posypania głów popiołem rozpoczęliśmy Wielki Post, czterdziestodniową pokutną drogę, która wzywa nas do nawrócenia serca i prowadzi nas do radości Wielkanocy. Dołóżmy starań, aby był to czas oczyszczenia i duchowej odnowy, aby był drogą wzrastania w wierze, w nadziei i w miłości” – przekazał Biskup Rzymu.
Wielki Post to szczególna zachęta do duchowej przemiany, „aby było w naszym życiu inaczej, aby było w nim więcej miłości, więcej dobra, więcej pokoju” – przypomniał ks. Waldemar Waluk, kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II i proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie.
W tej duchowej przemianie mogą nam pomóc wielkopostne rekolekcje, ale też nabożeństwa pasyjne.
– Chrześcijanie chcieli towarzyszyć Jezusowi w jego męce, rozważać mękę naszego Pana i Zbawiciela. To rozważanie przybierało różne formy. Towarzyszenie Jezusowi w jego Via Crucis, Via Dolorosa, czyli Drodze Krzyżowej ma ogromną wartość – mówił ks. dr Jan Uchwat.
Jednym z nabożeństw pasyjnych jest Droga Krzyżowa.
– To przygotowanie się do świąt Wielkiej Nocy, rachunek sumienia, prośba o przebaczenie. To czas zadumy – podkreślali wierni biorący udział w Drodze Krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej to długowieczna tradycja. Pierwsze wzmianki pochodzą już z IX wieku. Nabożeństwo zostało zapoczątkowane przez franciszkanów.
– Jest wyrazem pamięci o męce Pana Jezusa. Zrodziła się przede wszystkim z miłości do Niego – zaznaczył o. Iwo Hoeft OFM z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wejherowie.
Nabożeństwem pasyjnym są także Gorzkie Żale.
– W XVIII wieku w kościele Krzyża Świętego w Warszawie u księży misjonarzy po raz pierwszy odbyło się nabożeństwo Gorzkich Żali, czyli śpiewana, ale również rozważana przez kazanie pasyjne męka Pana Jezusa – wyjaśnił ks. dr Jacek Socha, teolog.
Celem wielkopostnych nabożeństw jest odnowa duchowa. To także przygotowanie do odnowienia naszych przyrzeczeń chrzcielnych – wskazał ks. dr Jacek Socha.
– Kiedy w Wigilię Paschalną odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, ufamy, że te 40 dni czyni nas nowymi ludźmi, coś się w nas zmienia – podkreślił duchowny.
Do tej przemiany jesteśmy zaproszeni wszyscy wierni. Ojciec Święty Franciszek zachęca nas do przeżycia tegorocznego Wielkiego Postu razem, ale też głęboko w naszych sercach. Papież kieruje do nas zaproszenie do wspólnej modlitwy, jałmużny i postu.
TV Trwam News