Ojciec Święty zaapelował o wsparcie ofiar kataklizmów

Benedykt XVI po modlitwie Anioł Pański z Castel Gandolfo zaapelował o solidarność z ofiarami powodzi na Filipinach i Chinach oraz trzęsienia ziemi w Iranie.

W wyniku dwóch trzęsień ziemi, które wstrząsnęły rejonem miasta Tabriz w północno-zachodnim Iranie śmierć poniosło ok. 250 osób, a ponad 1500 zostało rannych.  Powodzie, które nawiedziły w ostatnich dniach Manilę, stolicę Filipin i sąsiednie prowincje, dotknęły ponad 2,6 mln osób i spowodowały śmierć 66 ludzi.

„Te tragiczne wydarzenia spowodowały liczne ofiary śmiertelne i wielu rannych. Tysiące ludzi pozbawiły dachu nad głową i sprowokowały inne straszliwe zniszczenia. Zachęcam was wszystkich do zjednoczenia się ze mną w modlitwie za tych, którzy stracili życie i zostali dotknięci tymi straszliwymi kataklizmami. Niech nie zabraknie tym braciom naszej solidarności i naszego wsparcia” – powiedział Papież.

***

Podczas dzisiejszego rozważania przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty Benedykt XVI zachęcał wiernych, aby karmiąc się Eucharystią odnawiali swe życie duchowe. W ten sposób Papież odniósł się do niedzielnej liturgii słowa. W Ewangelii usłyszeliśmy opis rozmnożenia pięciu chlebów i dwóch ryb, które nakarmiły tłum pięciu tysięcy osób. Benedykt XVI akcentował, że Jezus zaspokajając głód fizyczny przygotowuje ich do przyjęcia faktu, że to on jest chlebem, który zstąpił z nieba i zaspakaja w sposób definitywny.

 

Ojciec Święty powiedział, że fakt przedstawienia siebie, jako prawdziwego chleba świadczy o tym że Jezus jest wcielonym Słowem Bożym. Przez to Słowo człowiek może uczynić z woli Bożej swój pokarm, ukierunkowujący i wspierający jego istnienie. Akcentował także, że przyjęcie tego chleba musi być wyrazem wewnętrznego głodu człowieka, a jego spożywanie jest wyrazem wiary.

W modlitwie Papież prosił Maryję o prowadzenie wszystkich na spotkanie z Jezusem, aby nasza przyjaźń z Nim była bardziej intensywna. Abyśmy mogli dostąpić komunii miłości z naszym zbawicielem. Na zakończenie Ojciec Święty tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów, także Polaków.

„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Moi drodzy, kontynuując swoją naukę o tajemnicy Eucharystii, Jezus objawia dziś siebie, jako chleb życia i rękojmię naszej nieśmiertelności. Z głęboką wiarą przyjmujmy Go w Komunii świętej, aby Boże życie trwało w nas teraz i na wieki. Z serca wam błogosławię!” – powiedział Ojciec św. Benedykt XVI.

Zobacz: video i tekst homilii

Zobacz zdjęcia: trzęsienie ziemi w Iranie

drukuj