fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: Potrzebujemy „ekologii serca”. Nie wystarczy „wyciągnąć wtyczkę”. Trzeba naprawdę odpocząć w Bogu

Ojciec Święty Franciszek wskazał, że potrzebujemy „ekologii serca”, na którą składa się odpoczynek, kontemplacja i współczucie. Apelował, by wykorzystać na to okres letni.

W rozważaniach poprzedzających modlitwę Anioł Pański Papież przestrzegał przed nadmiernym aktywizmem i pogonią za wydajnością.

Wskazał, że przez taką postawę, możemy pominąć Jezusa, ponieważ siebie stawiamy w centrum. Dlatego, jak zauważył Ojciec Święty, potrzebny jest odpoczynek, nie tylko fizyczny, ale i serca.

– Nie wystarczy „wyciągnąć wtyczkę”. Trzeba naprawdę odpocząć w Bogu. A jak to się czyni? Aby to uczynić musimy powrócić do sedna rzeczy – zatrzymać się, zamilknąć, pomodlić się, aby nie przechodzić z wyścigu pracy do pośpiechu wakacji. Jezus nie uchylał się od potrzeb rzesz, ale każdego dnia, przed wszystkim innym, skupiał się na modlitwie – akcentował papież Franciszek.   

Biskup Rzymu wskazał też, że tylko serce, które nie daje się ponieść pośpiechowi, jest zdolne do wzruszenia.

– Współczucie rodzi się z kontemplacji. Jeśli nauczymy się prawdziwie odpoczywać, staniemy się zdolni do prawdziwego współczucia. Jeśli będziemy pielęgnować spojrzenie kontemplacyjne, będziemy wykonywać nasze zajęcia bez pazerności tych, którzy chcą wszystko posiadać i konsumować. Jeśli będziemy trwali w kontakcie z Panem Bogiem i nie znieczulimy najgłębszej części nas samych, rzeczy do zrobienia nie będą miały mocy odebrania nam tchu i pożarcia nas – zwrócił uwagę Ojciec Święty.

Papież Franciszek wyraził też bliskość z ludnością Niemiec, Belgii i Holandii, która ucierpiała w wyniku powodzi.

To było pierwsze spotkanie papieża Franciszka z wiernymi na placu Świętego Piotra po jego powrocie ze szpitala, gdzie przeszedł operację jelita i 10-dniową rekonwalescencję.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl