Ojciec św. Franciszek: Nie można dać się uwięzić przez pesymizm i ruiny życia

Papież Franciszek powiedział, że nigdy nie można dać się „uwięzić przez pesymizm” i „ruiny życia”. Mówił o tym podczas Mszy św. w mieście Carpi we włoskim regionie Emilia Romania. Papież odwiedza tam tereny zniszczone w trzęsieniu ziemi w 2012 roku.

We Mszy św. w Carpi uczestniczyło około 70 tysięcy wiernych.

W homilii wygłoszonej na placu w mieście Franciszek podkreślił, że Jezus daje wzór, jak zachowywać się w obliczu cierpienia.

„Nie ucieka przed cierpieniem, które należy do życia, ale nie pozwala się uwięzić przez pesymizm” – dodał.

„Można stać po stronie grobu albo po stronie Jezusa” – zauważył Franciszek. Następnie dodał: „Są tacy, którzy zamykają się w smutku, i tacy, którzy otwierają się na nadzieję”.

Zwracając się do mieszkańców terenów dotkniętych przez trzęsienie ziemi, papież zaznaczył: „Są tacy, którzy pozostają w pułapce ruin życia, i tacy, jak wy, którzy z Bożą pomocą podnoszą gruzy i odbudowują z cierpliwą nadzieją”.

Franciszek zachęcał: „Nie pozwólmy dać się uwięzić przez pokusę pozostania samymi i nieufnymi, by opłakiwać to, co nam się przydarzyło”.

„Nie ulegajmy daremnej i nieskutecznej logice strachu, powtarzania z rezygnacją, że wszystko idzie źle i nic nie jest już tak, jak kiedyś. To jest atmosfera grobu” – powiedział.

Papież apelował o to, by „wydostać się z zastoju smutku bez nadziei” i „rozwiązać bandaże strachu, które uniemożliwiają marsz”. Wskazał: „Jezus mówi nam wszystkim: +Nie lękajcie się+”.

Na zakończenie Mszy św. papież modlił się za ofiary powodzi i lawin błotnych w Kolumbii, w których zginęło ponad 250 osób, a około 200 jest zaginionych.

Następnie Franciszek oświadczył: „Śledzę z wielkim zaniepokojeniem to, co dzieje w Wenezueli i Paragwaju”. Tak odniósł się do niepokojów w obu tych krajach: politycznych napięć i protestów w Wenezueli i gwałtownych starć w Paragwaju.

„Modlę się za ich ludność, tak bardzo mi drogą i zachęcam wszystkich, by wytrwali niestrudzenie i unikając wszelkiej przemocy w poszukiwaniach rozwiązań politycznych” – dodał papież. Zaapelował także o pokój i położenie kresu nienawiści i przemocy w Demokratycznej Republice Konga.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl