O. R. Cantalamessa: Krzyż nie jest przeciw światu, ale dla świata

Krzyż przedstawia ostateczne i nieodwracalne „nie” Boga wobec przemocy, niesprawiedliwości, nienawiści, kłamstwa i wszystkiego, co nazywamy „złem” – mówił, w kazaniu podczas Liturgii Męki Pańskiej, kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa.

W Wielki Piątek wspominamy moment sądu, męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

– Jesteśmy zaproszeni do tego, aby w sposób fizyczny – poprzez post, wyciszenie się – uczestniczyć w męce Jezusa Chrystusa, ponieważ jest to przypomnienie tej jednej ofiary –  podkreślał o. Nikodem Gdyk OFM z Komisariatu Ziemi Świętej w Krakowie.

W centrum tego dnia jest krzyż, który powinien być istotą chrześcijańskiego życia. Niestety coraz częściej dochodzi do profanacji chrześcijańskich symboli – zaznaczył w czasie misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej ks. abp Marek Jędraszewski.

– Coraz bardziej do głosu dochodzi cynizm, a wraz z nim szyderstwo. Szyderstwo z tego, co głosi Kościół, co integralnie związane jest z chrześcijańską wiarą[…]. Głoszona jest profanacja krzyża. Za rzecz oczywistą w niektórych krajach Europy Zachodniej uważa się usuwanie krzyży z przestrzeni publicznej – i to pod płaszczykiem tolerancji oraz fałszywego zatroskania o to, aby te krzyże nie raniły uczuć innych ludzi – wskazywał metropolita krakowski.

Tymczasem to krzyż jest jedyną nadzieją świata – podkreślał w kazaniu podczas Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył Ojciec św. Franciszek – kaznodzieja domu papieskiego o. Raniero Cantalamessa.

Co przedstawia krzyż, że jest tym stałym punktem, masztem pośród fal świata? Przedstawia ostateczne i nieodwracalne „nie” Boga wobec przemocy, niesprawiedliwości, nienawiści, kłamstwa i wszystkiego, co nazywamy „złem”. Jest jednocześnie „tak”, tak samo nieodwracalnym, wobec miłości, prawdy, dobroci – zauważył o. Raniero Cantalamessa.

Krzyż nie jest przeciw światu, ale dla świata, aby nadać sens wszelkiemu cierpieniu, które było, jest i będzie w ludzkiej historii – mówił o. Cantalamessa.

Cześć Krzyżowi wierni oddawali dziś podczas uroczystych Adoracji Krzyża, które są centralnym punktem wielkopiątkowych liturgii. Tuż po Adoracji i Komunii Świętej Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego.

– Uczestnicy liturgii wielkopiątkowej, tego przejścia do Kaplicy Grobu Bożego doświadczają wewnętrznej duchowej radości, dlatego, że jako ludzie wierzący mają świadomość, że po trzech dniach Chrystus zmartwychwstanie – powiedział ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie.

W wielu kościołach adoracja będzie trwała całą noc. W Wielki Piątek odprawiane są także Drogi Krzyżowe. Wyjątkowa odbywa się w rzymskim Koloseum miejscu męczeństwa pierwszych chrześcijan, której przewodniczy Ojciec św. Franciszek.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl