Niepokorny, wierny prawdzie

29 grudnia 2012 zmarł ks. abp Ignacy Tokarczuk, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Był doktorem filozofii, kawalerem Orderu Orła Białego.

Eksporta z Domu Biskupiego w Przemyślu w dniu 1 stycznia 2013 roku o godz. 15.00. O godz. 15.30 w Archikatedrze Przemyskiej zostanie odprawiona Msza Święta. Pogrzeb, 2 stycznia 2013 roku o godz. 11.00 w Archikatedrze Przemyskiej. 

Homilia i wypowiedzi śp. abpa Ignacego Tokarczuka do Rodziny Radia Maryja

Odszedł mój duchowy ojciec – powiedział ks. bp Edward Frankowski, bp senior diecezji sandomierskiej. Miał szansę pożegnać się z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem. Do końca jego myśli zaprzątała sytuacja Kościoła w Polsce, na Ukrainie i Białorusi. Ks. abp Ignacy Tokarczuk prosił, by wspierać Radio Maryja i TV Trwam. Gratulował o. Tadeuszowi Rydzykowi utworzonych dzieł, pozdrawiał Rodzinę Radia Maryja, dziękował za modlitwę.

Ks. bp Edward Frankowski przypomniał słowa Ojca św. Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak w telegramie do ks. abp. Tokarczuka z okazji jego złotego jubileuszu kapłańskiego napisał m.in.: „stałeś się w tych trudnych czasach dla Kościoła nieustraszonym świadkiem prawdy ewangelicznej, (…) byłeś rzecznikiem Narodu walczącego o suwerenność (…).

 

Wypowiedź ks. bp. Edwarda Frankowskiego, bp seniora diecezji sandomierskiej


Pobierz Pobierz

***

Był człowiekiem bardzo ciepłym, niepokornym, wiernym prawdzie – tak wspomina ks. abp. Ignacego Tokarczuka jego bratanek dr Stanisław Tokarczuk – prezes Familijnego Stowarzyszenia Zbarażan. Za swoją nieustępliwość ks. abp był prześladowany przez komunistyczne władze. Otrzymał Order Orła Białego. Jego imię noszą dwie szkoły w Polsce: w Przemyślu i Końskiem.

Bardzo żywo interesował się kresami, wspierał swoją rodzinną parafię w Zbarażu. Wspomógł działania przy poświęceniu Kościoła w Tarnopolu. Jedynemu Muzeum Kresowemu w Żarach przekazał insygnia władzy biskupiej: mitrę i pastorał, książki oraz pamiątki.

Jak powiedział dr Stanisław Tokarczuk – trwają ostatnie prace nad filmem o życiu ks. abp. Ignacego Tokarczuka. Będą w nim zaprezentowane wszystkie książki ks. abp. oraz publikacje o nim. Znajdzie się w nim także rozmowa z ks. abp, wspomnienia z wieku młodzieńczego, a także wszystko o jego działalności duszpasterskiej i administracyjnej w diecezji. Jak przypomina dr Stanisław Tokarczuk jest to prawie 500 świątyń i 200 parafii. Ks. abp Ignacy Tokarczuk zawsze ciepło wypowiadał się o Radiu Maryja i TV Trwam, na falach eteru których wierni modlili się o jego zdrowie.

 

Wypowiedź dr. Stanisława Tokarczuka, prezesa Familijnego Stowarzyszenia Zbarażan


Pobierz Pobierz

***

„Był bardzo miłym, bardzo uprzejmym, bardzo uczciwym człowiekiem” – tak wspomina ks. abp. Ignacego Tokarczuka jego bratanek – Franciszek Tokarczuk.

 – Podczas rodzinnego zjazdu z okazji jego 80-tych urodzin, przebywaliśmy wszyscy razem; cała rodzina od dalekich korzeni; było nas prawie 280 osób – to była niezapomniana uroczystość. Jak najmilej wspominam ten czas i biskupa również. W obecności stryja czułem się tak miło jakbym przebywał z nim codziennie, mimo, że widywałem go rzadko – powiedział Franciszek Tokarczuk.

 

Wypowiedź Franciszka Tokarczuka, bratanka zmarłego ks. abp.


Pobierz Pobierz

***

By społeczeństwo; człowieka wiary – nauczyć szacunku dla kapłaństwa – taka była myśl przewodnia w nauczaniu  ks. abp. Ignacego Tokarczuka – mówi dr Lucyna Żbikowska, która jest autorką wielu książek o ks. abp.

– W pierwszym swoim kazaniu powiedział: kochajcie kapłanów i niech kapłani kochają Was – Lud Boży. A zatem kapłan jest też bardzo odpowiedzialny, a przynajmniej winien być odpowiedzialny za swoje kapłaństwo; za ciężar swojego kapłaństwa, bo to jest ogromny trud; to jest niezłomność. Takim był arcybiskup; był niezłomnym kapłanem. Od tego właśnie, jakich mamy przywódców duchowych po Chrystusie, zależy nasza formacja religijna. Za te rekolekcje, które przez kilkadziesiąt lat miałam szansę wysłuchać z ust arcybiskupa jestem ogromnie wdzięczna. Nikt przedtem nie wykazał tak bardzo ważnej roli kapłana i tak ważnej odpowiedzialności Ludu Wiary za kapłana – powiedziała dr Lucyna Żbikowska.

 

Wypowiedź dr Lucyny Żbikowskiej


Pobierz Pobierz

***

Ks. Bartosz Rajnowski kanclerz przemyskiej kurii przypomina zasługi ks. abp dla Kościoła i Ojczyzny.

– Jako biskup przemyski – mimo braku zezwoleń władz ludowych – budował w diecezji Kościoły. W latach posługi biskupiej zbudowano ponad 400 kościołów i kaplic. Wspierał rozmaite inicjatywy społeczne, w tym NSZZ „Solidarność”, a za swoją bezkompromisową postawę w obronie instytucji Kościoła Katolickiego – był wielokrotnie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Od 16 lipca 2011 roku pozostawał najstarszym polskim biskupem – powiedział ks. Bartosz Rajnowski.

 

Wypowiedź ks. Bartosza Rajnowskiego


Pobierz Pobierz

***

To bardzo ważny dzień w historii kościoła przemyskiego – mówi  ks. prałat Józef Bral który był obecny przy śmierci ks. abp.  Były sekretarz ks. abp. Tokarczuka mówi, że zawsze towarzyszyło mu Radio Maryja.

Od prawie 20. lat ks. abp Ignacy pozostawał na emeryturze w niezłym zdrowiu; rozczytywał się w literaturze; był wiernym słuchaczem Radia Maryja. Wiadomości z kraju i ze świata z życia Kościoła czerpał właśnie z tego źródła. Był wiernym słuchaczem rozgłośni z Torunia, dlatego jestem przekonany, że słuchacze Radia Maryja będą towarzyszyć biskupowi seniorowi z Przemyśla w drodze do Domu Ojca – powiedział ks. prałat Józef Bral.

 

Wypowiedź ks. prałata Józefa Bara


Pobierz Pobierz

RIRM 

* * *

KOMUNIKAT o śmierci śp. Arcybiskupa Ignacego TOKARCZUKA

Czcigodni Księża,
Drodzy Diecezjanie,

W dniu 29 grudnia 2012 roku zmarł Abp Ignacy Marcin Tokarczuk (ur. 1 lutego 1918 w Łubiankach Wyższych) – doktor filozofii, biskup diecezjalny przemyski w latach 1965–1993 (w latach 1991–1992 arcybiskup ad personam, w latach 1992–1993 arcybiskup metropolita), od 1993 arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej. Kawaler Orderu Orła Białego. Studiował w Seminarium Duchownym we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał we Lwowie 21 czerwca 1942 z rąk biskupa pomocniczego lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Pracował we Lwowie, następnie od 1945 w diecezji katowickiej, a od wiosny 1947 do 1950 w Łebuni. Wykładał filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jako biskup przemyski, mimo braku zezwoleń władz PRL, budował w diecezji kościoły (w latach posługi biskupiej zbudowano ponad 400 kościołów i kaplic), wspierał rozmaite inicjatywy społeczne (w tym NSZZ „Solidarność”). Za swoją bezkompromisową postawę w obronie instytucji Kościoła Katolickiego w PRL był wielokrotnie szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1993 po osiągnięciu wieku emerytalnego został biskupem seniorem archidiecezji przemyskiej. Od 16 lipca 2011 pozostawał najstarszym polskim biskupem.

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Źródło: Archidiecezja Przemyska (www.przemyska.pl)

drukuj