Niemal miliard wiernych przeszło przez Drzwi Święte

W zakończonym właśnie Roku Miłosierdzia przez drzwi święte przeszło niemal miliard wiernych. Dane te podał na spotkaniu z dziennikarzami ks. abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, która była odpowiedzialna za organizację jubileuszowych wydarzeń.

Ks. abp Rino Fisichella podkreślił, że dzięki ustanowieniu Drzwi Świętych w każdej diecezji był to najbardziej uniwersalny Rok Jubileuszowy w historii Kościoła. Dane napływające z różnych krajów świata wskazują na wyjątkowo liczny udział wiernych w jego wydarzeniach – zaznaczył ks. abp Fisichella.

„Dziś możemy stwierdzić na podstawie dokładnych danych, że tu w Rzymie w Jubileuszu uczestniczyło 21.292.926 wiernych. Najliczniejsze grupy przybyły z Włoch, a następnie z krajów niemieckojęzycznych, USA, Polski i Hiszpanii. Pielgrzymi ze 156 krajów świata byli obecni tu w Rzymie. Ponadto Drzwi Miłosierdzia zostały otwarte na całym świecie. W krajach, gdzie katolicyzm jest głęboko zakorzeniony, przechodziło przez nie do 80 proc. wiernych. W skali ogólnoświatowej, na podstawie danych nadesłanych z niektórych ważnych diecezji, można szacować, że średnio przeszło przez Drzwi Święte w diecezjach od 56 do 62 proc. ogółu wiernych. Oznacza to od 700 do 850 milionów w diecezjach. Do tego trzeba doliczyć dane z wielkich sanktuariów, które też odnotowały wzmożony napływ pielgrzymów, średnio ok. 3 mln wiernych. Jednakże na przykład do sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach przybyło 5 mln katolików, a w Guadalupe 22 mln. Dlatego zliczając wszystkie te dane można powiedzieć, że w sumie przez Drzwi Miłosierdzia przeszło od 900 do 950 mln wiernych” – powiedział ks. abp Rino Fisichella.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl