Najsilniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie

Ojciec św. Franciszek przewodniczył rano Mszy św. w watykańskim kościele św. Anny. Po Eucharystii Papież czekał na wiernych przed świątynią. Każdy mógł porozmawiać z Papieżem. [zobacz video]

Mszę św. transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

W homilii Papież nawiązał do Ewangelii piątej niedzieli Wielkiego Postu. Mówiła ona o jawnogrzesznicy, do której Jezus powiedział: „Idź i nie grzesz więcej”. Ojciec św. zwrócił uwagę na piękno tej sceny, która została poprzedzona modlitwą Jezusa na Górze Oliwnej. Papież mówił o samotności Jezusa. Syn Boży modli się samotnie, następnie idzie do świątyni i tam – kiedy staje w obronie kobiety – wszyscy Go opuszczają. Ojciec św. zwrócił uwagę na owoc tej samotności, którym jest piękny obraz – akt miłosierdzia.

– Samotność Jezusa jest owocna, jest to samotność modlitwy w jedności z Ojcem. Będąc tak bardzo piękną jest ona dzisiejszym orędziem Kościoła, orędziem miłosierdzia wobec tej kobiety – powiedział Ojciec św. Franciszek.

Papież zwrócił uwagę również na inną kwestię. Na lud, który gromadził się wokół Jezusa. Byli tam ludzie, którzy pragnęli wschłuchiwać się w słowa Jezusa, ale byli także inni, których nie interesowała nauka Boża. To oni przyprowadzili jawnogrzesznicę, chcieli ją potępić. Papież powiedział, że my jesteśmy takim samym ludem, który z jednej strony chce słuchać Jezusa, ale z drugiej potępia.

– Także i my jesteśmy tym ludem, który z jednej strony pragnie słuchać Jezusa, a z drugiej niekiedy ma ochotę pobić innych, potępić, nieprawdaż? Tymczasem orędzie Jezusa to miłosierdzie. Dla mnie – mówię to z pokorą – najsilniejszym orędziem Pana jest miłosierdzie. On sam powiedział: Nie przyszedłem dla sprawiedliwych, sprawiedliwi usprawiedliwią się sami. Jezus przyszedł do grzeszników – dodał Papież Franciszek.

Podczas Mszy św. proboszcz kościoła św. Anny podziękował Ojcu św. za nawiedzenie parafii i podarował mu klucze wiary, modlitwy i pamięci. Te klucze – wyjaśnił ks. prob. – mają otwierać na łaskę Bożą.

Po Eucharystii Papież Franciszek czekał przed świątynią na wiernych. Każdy mógł chwilę porozmawiać z Papieżem, ludzie zapewniali o modlitwie. Papież szczególnie błogosławił dzieci. Zgromadzeni przed świątynią wznosili okrzyki – „Francesco”.

W południe Ojciec św. spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl