Modlitwa Regina Coeli z Ojcem Świętym Benedyktem XVI

Drodzy bracia i siostry!

Poniedziałek po Wielkanocy w wielu krajach jest dniem odpoczynku, w którym wybieramy się czy to na spacer pośród piękna przyrody, czy to na odwiedziny krewnych mieszkających nieco dalej, aby przeżyć chwilę w bliskości rodziny.

 

 

Chciałbym jednak, aby zawsze w myślach i w sercu chrześcijan żywo obecny był motyw tego wolnego dnia, a jest nim Zmartwychwstanie Jezusa, najważniejsza tajemnica naszej wiary. I tak jak pisze św. Paweł do Koryntian,
"jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także nasza wiara” (1 Kor 15, 14). Dlatego w tych dniach ważne jest ponowne odczytywanie opowiadania o zmartwychwstaniu Chrystusa, które znajdujemy w czwartej Ewangelii. Chodzi o te fragmenty, które na różny sposób przedstawiają nam spotkania uczniów ze Zmartwychwstałym Jezusem i umożliwiają nam medytację tego wspaniałego wydarzenia, które przemienia historię i daje sens egzystencji każdego człowieka.

Wydarzenie Zmartwychwstania jako takie opisywane jest przez Ewangelistów: pozostaje ono zawsze tajemnicze, nie mniej rzeczywiste, ale ukryte, poza naszym poznaniem: jako oślepiające światło, na które nie można patrzeć oczyma, ponieważ by nas oślepiło. Opowiadania rozpoczynają się od momentu kiedy to o świcie, po dniu szabatu, kobiety udają się do grobu i zastają go otwartym i pustym. Św. Mateusz mówi także o trzęsieniu ziemi i o aniele, który jaśniał jak błyskawica, który odsunął kamień i usiadł na nim (Mt 28, 2).

Po otrzymaniu przesłania o zmartwychwstaniu, kobiety, pełne strachu i radości, pobiegły przekazać tę wiadomość uczniom i właśnie w tej chwili spotkali Jezusa, upadły mu do stóp i oddały mu cześć; a on powiedział do nich: „Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą”. (Mt 28, 10). We wszystkich Ewangeliach, kobiety s obecne w poważny sposób w opowiadaniach o ukazywaniu się Jezusa zmartwychwstałego, tak samo z resztą w opowiadaniach o męce i śmierci Jezusa. W tych czasach, w Izraelu, świadectwo kobiety nie miało wartości oficjalnej, prawnej ale kobiety doświadczyły specjalnej łączności z Panem i ono jest czymś ważnym dla konkretnego życia wspólnoty chrześcijańskiej i jest tak zawsze w każdej epoce – nie tylko u początków Kościoła. Najwznioślejszym przykładem tej relacji z Jezusem, a w szczególny sposób w misterium paschalnym, jest oczywiście Maryja, Matka Pana. To właśnie poprzez przemieniające doświadczenie Paschy Jej Syna, Najświętsza Dziewica staje się także Matką Kościoła tzn., każdego wierzącego i całej wspólnoty wierzących. Niech Maryja wyprosi nam doświadczenie obecności zmartwychwstałego Pana, źródła nadziei i pokoju.

 

Po polsku

Pozdrawiam wszystkich Polaków. Siostry i Bracia! "Chrystus zmartwychwstał, jak zapowiedział, radujmy się wszyscy, ponieważ króluje na wieki!” (Ant. Liturgiczna). Niech ta radość zawsze gości w naszych sercach, aby świadectwo naszej wiary pociągało innych do żyjącego Pana chwały. Serdecznie wam błogosławię!

Po włosku

Na końcu pozdrawiam pielgrzymów języka włoskiego, grupy parafialne i rodziny. Szczególnie pozdrawiam Szkołę „Świętej Teresy” w Sinalunga. Wszystkim życzę pogodne go dnia pełnego światła i pokoju zmartwychwstałego Pana.

Tłumaczenie: Radio Maryja

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl