Modlitwa Papieża Franciszka w intencji ofiar wojen

Dziś Papież Franciszek odwiedzi miejsca pamięci ku czci żołnierzy, którzy polegli w północnowłoskim mieście Fogliano Redipuglia i okolicach. Tam przebiegała jedna z linii tzw. frontu nad Soczą podczas I wojny światowej.

– Papież uda się pod pomnik w mieście Gorycja (Görz) na granicy z Słowenią, odprawi tam Mszę św. i odwiedzi cmentarz żołnierzy austriackich i węgierskich – poinformował ks. abp Carlo Redaelli, arcybiskup Gorycji.

Arcybiskup dodał, że wizyta będzie trwała tylko kilka godzin.

W Fogliano Redipuglia znajduje się miejsce pamięci ku czci poległych tam 100. tys. żołnierzy podczas krwawych walk nad Soczą. Na tym terenie walczyły ze sobą wojska włoskie z siłami austriacko-węgierskimi. Po przystąpieniu Włoch do wojny w 1915 r. miało miejsce na tamtym terenie 12 wielkich bitew, które pochłonęły setki tysięcy zabitych i rannych.

Franciszek przed kilkoma tygodniami wyraził wolę, aby modlić na którymś z miejsc pamięci za poległych we wszystkich wojnach.

W minioną niedzielę podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie Franciszek nawiązał do 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej

– Pociągnęła ona za sobą miliony ofiar i ogromne zniszczenia. Konflikt ten, który papież Benedykt XV określił jako „niepotrzebna rzeź”, po czterech długich latach zamienił się w pokój, który okazał się bardzo kruchy. Jutro będzie dzień żałoby dla upamiętnienia tego dramatu. Wspominając to tragiczne wydarzenie wyrażam życzenie, aby nie powtórzyły się już błędy przeszłości, ale aby wyciągnięto lekcje z historii, sprawiając, że coraz bardziej będą przeważały racje pokoju za pośrednictwem cierpliwego i odważnego dialogu – mówił Papież.

niedziela.pl/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl