Medal dla ks. kard. Zenona Grocholewskiego

Okolicznościowy medal z okazji 50-lecia kapłaństwa wręczył w Poznaniu ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marian Król.

Ks. Kard. Zenon Grocholewski – prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego – gości w Poznaniu z okazji 50-lecia swojego kapłaństwa.

„Ksiądz kardynał jest naszym pierwszym po papieżu laureatem Złotego Hipolita – nagrody dla osób hołdujących pracy organicznej i jego eminencja jest tytanem pracy organicznej – wprawdzie nie jak Cegielski w sferze techniki, ale w sferze duchowej” – powiedział wręczając medal prezes Marian Król.

 Medal, którego autorem jest prof. Józef Stasińki, przedstawia na awersie twarz kardynała i okolicznościowy napis „50 lat kapłaństwa”, a na rewersie wizerunek Ostrowa Tumskiego z napisem „Kolebka polskiego chrześcijaństwa”.

 „Takie wyrazy życzliwości i przyjaźni są mi ze strony Wielkopolan bardzo drogie, bo jestem z tym regionem związany.(…) a pracując w Rzymie przez sześć lat, nie mogłem wrócić do Polski i wtedy narodziła się we mnie nostalgia za ojczyzną, za Poznaniem i Wielkopolską. Otrzymując wyróżnienie od świeckich instytucji, wiem, że wykazują przez to pewną wrażliwość tych środowisk na wartości moralne i etyczne życia społecznego” – powiedział odbierając wyróżnienie ks. kard. Zenon Grocholewski.

W poniedziałek ks. kard. Zenon Grocholewski w poznańskiej katedrze przewodniczył Mszy św. w intencji księży obchodzących 50-lecie święceń kapłańskich. W kolejnych dniach będzie sprawował jubileuszowe Eucharystie, w parafiach w których pracował: w Poznaniu i Nowym Tomyślu, gdzie odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Ks. kard. Zenon Grocholewski jest doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Honorowym Obywatelem Poznania, otrzymał też medal za zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej, nagrodę Ad Perpetuam Rei Memoriam przyznawaną przez wojewodę wielkopolskiego czy Złotego Hipolita – nagrodę pracy organicznej, którą wręcza Towarzystwo im Hipolita Cegielskiego.

Ks. kard. Zenon Grocholewski przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1963 roku z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej. W 1982 roku został biskupem, od 1999 jest prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Kardynałem został w lutym 2001 roku.

PAP

drukuj