Litwa: Papież odwiedził Muzeum Okupacji i Walk o Wolność w Wilnie

Papież Franciszek odwiedził w niedzielę w Wilnie Muzeum Okupacji i Walk o Wolność, mieszczące się w dawnej siedzibie KGB na Litwie. Papież był w celach, w których więziono i torturowano tysiące ludzi i gdzie dokonywano egzekucji.

Franciszek powiedział, że „Litwini i osoby pochodzące z różnych narodów na własnym ciele znosili urojenia wszechmocy ludzi, którzy chcieli kontrolować wszystko”.

Szacuje się, że w budynku od lat 40. do 60. minionego wieku zginęło ponad 1000 osób.

Papież widział kilka cel, spośród 20, które można obecnie zwiedzać. Jedna z nich ma 60 centymetrów kwadratowych. Był także w sali egzekucji.

Następnie Franciszek udał się przed pobliski pomnik Ofiar Okupacji i Walk o Wolność, gdzie powitał go m.in. duchowny – ofiara prześladowań i potomek deportowanych.

Na zakończenie wizyty Papież odczytał tekst modlitwy, którą zaczynały słowa Jezusa na krzyżu z Ewangelii św. Mateusza: „Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?”.

„Twój krzyk, Panie, stale rozbrzmiewa, a słychać go pośród tych murów, które pamiętają cierpienia zaznane przez wielu synów tego narodu. Litwini i osoby pochodzące z różnych narodów na własnym ciele znosili urojenia wszechmocy ludzi, którzy chcieli kontrolować wszystko” – mówił Franciszek.

W jego modlitwie zabrzmiały też słowa: „W Twoim krzyku, o Panie, słyszymy krzyk niewinnych, który łączy się z Twoim głosem i woła do nieba”.

Jak mówił, „to Wielki Piątek bólu i goryczy, przygnębienia i niemocy, okrucieństwa i bezsensu, jakie przeżywał naród litewski w obliczu nieokiełznanej żądzy znieczulającej i zaślepiającej serce”.

„W tym miejscu pamięci błagamy Cię, Panie, aby Twój krzyk nie pozwalał nam zasnąć. Niech Twój krzyk, o Panie, zachowa nas od choroby duchowej, którą jesteśmy zawsze zagrożeni, jako ludzie: zapomnienia o naszych ojcach, o przeżytych doświadczeniach i cierpieniach” – prosił Papież.

Franciszek modlił się: „Panie, niech Litwa będzie światłem nadziei. Niech będzie ziemią pracowitej pamięci, która ponawia zaangażowanie w walce przeciwko wszelkiej niesprawiedliwości”.

Wyraził pragnienie, by Litwa krzewiła „twórcze wysiłki w obronie praw wszystkich ludzi, zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych i słabych” i była „mistrzynią w godzeniu i harmonizowaniu różnorodności”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl