Kuba: papież z wizytą na wyspie 19-22 września 

Konferencja Biskupów Katolickich Kuby poinformowała w poniedziałek, dzień po audiencji prezydenta Kuby Raula Castro u papieża Franciszka w Watykanie, że Ojciec Święty odwiedzi wyspę 1922 września, w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Papież odwiedzi Hawanę, Hologuin i Santiago de Cuba, w tym znajdujące się na przedmieściach Santiago sanktuarium Matki Boskiej Miłosierdzia z Cobre – patronki Kuby – sprecyzowała Konferencja Biskupów Kuby, na którą powołuje się agencja Associated Press.

Szczegóły wizyty ujawniono dzień po audiencji kubańskiego przywódcy u papieża. Raul Castro podziękował na niej papieżowi Franciszkowi za wkład na rzecz poprawy relacji Hawany z Waszyngtonem.

Wizyta papieża na Kubie byłaby symbolicznym ukoronowaniem starań Stolicy Apostolskiej, które w grudniu zeszłego roku doprowadziły do poprawy stosunków USA i Kuby oraz dały nadzieję na ich pełną normalizację.

W 2014 roku papież Franciszek, uważany wręcz za architekta tego porozumienia, napisał listy do prezydentów Kuby i Stanów Zjednoczonych, by zachęcić ich do przejścia do nowej fazy w dwustronnych relacjach. W Watykanie przebywały także delegacje obu krajów. Stolica Apostolska zaoferowała się jako pośrednik w rozmowach Hawany i Waszyngtonu.

Matka Boska z Cobre została ogłoszona patronką Kuby przez Benedykta XV w 1916 r. Papież Jan Paweł II podczas podróży apostolskiej na Kubę w 1998 r. osobiście koronował wizerunek.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl