fot. twitter.com/agencja_KAI

Francuscy księża biskupi zachęcają do udziału w Światowym Spotkaniu Rodzin

Biskupi francuscy zachęcają do uczestnictwa w Światowym Spotkaniu Rodzin z Ojcem Świętym, które odbędzie się w Dublinie w dniach 21 do 16 sierpnia b.r.

Na stronie internetowej Diecezji Paryskiej znajduje się zaproszenie skierowane do rodzin, by zaplanować wakacyjny wypoczynek w Dublinie w ramach Światowego Spotkania Rodzin. Największa delegacja z Francji, która wybiera się na to wydarzenie organizowana jest właśnie w tej diecezji. Wierni udadzą się do Dublina pod przewodnictwem swojego arcybiskupa ks. abp Michel ‘a Aupetit’a. Według programu wtorek to dzień przyjazdu, odbioru pakietów pielgrzyma i Msza św. na rozpoczęcie spotkania. Kolejne trzy dni do piątku koncentrują się na konferencjach i warsztatach. Osobny program w tym czasie przygotowany jest dla młodzieży i dzieci. W sobotę natomiast wierni z Francji będą uczestniczyć we wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem swojego arcybiskupa. Zwieńczeniem światowego spotkania będzie Msza św. pod przewodnictwem Papieża, połączona z misyjnym rozesłaniem rodzin.

Jak zauważa Francis Denis z katolickiej telewizji „Sól i światło”, spotkanie odbywać się będzie w cieniu adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia. Według niego jednym z celów spotkania jest dyskusja i odpowiedź na pytania, jakie ona rodzi w odniesieniu do rodziny jako tzw. domowego kościoła. Kanadyjski dziennikarz wyraża nadzieję, że nadchodzący czas będzie okazją do promocji wartości jaką jest rodzina i przyniesie pogłębienie radości w życiu codziennym rodzin chrześcijańskich po zakończeniu spotkania. Zauważa, że ważne dla zrozumienia wagi Światowego Spotkania Rodzin w Irlandii jest zrozumienie jego kontekstu, na który składają się ostatnie wydarzenia w Irlandii, takie jak nadużycia seksualne wśród tamtejszego duchowieństwa i niedawna legalizacja aborcji przez władze państwowe.

Swoje uczestnictwo w spotkaniu z Ojcem Świętym już zapowiedziało francuskie Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

 

ks. Marek Gubernat MSF, Paryż/RIRM

drukuj