Ks. prał. P. Ptasznik: Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie owocuje w codziennym życiu

Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie to święto, które jednoczy ludzi z całego świata. Po takich wydarzeniach rodziny czują się umocnione w wierze oraz w swojej wewnętrznej miłości – powiedział ks. prał. Paweł Ptasznik, wieloletni duszpasterz Polaków w Rzymie, w rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR z Radia Maryja.

Zakończyło się X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie.  Jak zaznaczył ks. prał. Paweł Ptasznik, wydarzenie to „jest świętem, które jednoczy rodziny z całego świata, aby mogły zobaczyć, że żyją tą samą wiarą, miłością i nadzieją”.

– Dzięki temu rodziny widzą, że są wspólnotą. To owocuje w ich codziennym życiu, szczególnie w duszpasterstwach rodzin, które funkcjonują na całym świecie. Po takich spotkaniach rodziny czują się umocnione w wierze oraz w swojej wewnętrznej miłości. Można to dostrzec także pośród polskich rodzin, które przybyły do Rzymu – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Duszpasterz został zapytany także o Polonię mieszkającą w Rzymie. W tym kontekście kapłan wskazał, że „można tutaj mówić o czymś takim, jak samotność rodzin”.

– To jest życie we wspólnocie rodzinnej, ale w oddaleniu od „dużej rodziny”, z której się wyszło. Można czuć oparcie w dziadkach, siostrach czy braciach – w swojej małej wspólnocie. Natomiast na emigracji trzeba tego szukać pośród przyjaciół czy w parafii. Kontakty są obecnie ułatwione, ale rodziny czują osamotnienie w obcym środowisku. Duszpasterstwo rodzin ma więc szczególne zadanie – pomóc im poczuć się razem – wyjaśnił ks. prał. Paweł Ptasznik.

Rozmówca o. Witolda Hetnara CSsR zaznaczył, że „w świecie braku jedności i rozpadu małżeństwa Włosi spoglądają na polskie rodziny i to, jak one funkcjonują”.

– Ważne jest przy tym wychowanie dzieci. Polskie rodziny przykładają większą uwagę na to, żeby dziecko znalazło w środowisku rodzinnym szkołę wiary. Bywa bowiem tak, że rodziny przekazują ten obowiązek wspólnocie parafialnej albo w szkole, natomiast sami nie dają świadectwa. Polacy towarzyszą swoim dzieciom aż do momentu ich dojrzałości. To dobre zjawisko – wskazał duszpasterz.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl