fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Rodzina Kucharčík ze Słowacji o X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie: Rodzina jest drogą świętości

Rodzina jest drogą świętości. Nie tylko drogą do świętości, ale drogą świętości. To znaczy dla nas, że wszystko, czym żyje rodzina, to jest nasza droga codziennego poświęcania. Wszystko, co robimy, czyli nasza praca, kształcenie naszych dzieci, to wszystko, co trzeba w domu zrobić, to jest wszystko to, co nas poświęca i robi nas świętymi – mówił Richard Kucharčík ze Słowacji w czasie rozmowy z o. Witoldem Hetnarem CSsR z Radia Maryja podczas X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie.


Pobierz

Trwające od 22 do 26 czerwca X Światowe Spotkanie Rodzin zgromadziło ponad dwa tysiące uczestników. Do Wiecznego Miasta przyjechały delegacje z rodzinami z całego świata. Wśród nich Maria i Richard Kucharčík ze Słowacji wraz z dziećmi Klarą, Dorotą i Karolem.

Są tu rodziny z całego świata. Rodziny, które są odpowiedzialne za duszpasterstwo rodzin z różnych krajów – powiedział Richard Kucharčík.

Państwo Kucharčík sami są zaangażowani w swojej diecezji za odpowiedzialność pastoralną rodzin.

Żona jest odpowiedzialna w Centrum Duszpasterstwa Rodzin w Koszycach w naszej archidiecezji. Ja jestem sekretarzem Duszpasterstwa Rodzin Konferencji Episkopatu Słowacji, czyli pracujemy razem – podkreślił.

W słowackich parafiach jest wiele szczególnych grup dla rodzin i dla małżonków.

To, co staramy się w pierwszym roku, żeby w naszych parafiach, w naszych diecezjach były kursy przedmałżeńskie. W każdej parafii są grupy małżeństw, grupy rodzin. Jest dużo ruchów i wspólnot małżeńskich, rodzinnych – wskazuje Richard Kucharčík.

X Światowe Spotkanie Rodzin było jednym wielkim świadectwem małżeństw i rodzin.

Spotkanie odbywało się w Rzymie i kościołach lokalnych na świecie pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”.

Rodzina jest drogą świętości. Nie tylko drogą do świętości, ale drogą świętości. To znaczy dla nas, że wszystko, czym żyje rodzina, to jest nasza droga codziennego poświęcania. Wszystko, co robimy, czyli nasza praca, kształcenie naszych dzieci, to wszystko, co trzeba w domu zrobić, to jest wszystko to, co nas poświęca i robi nas świętymi – zaznaczył Richard Kucharčík.

Kolejne XI już Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w 2028 roku.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl