Ks. kard. Dziwisz o dacie kanonizacji Jana Pawła II

Kanonizacja Jana Pawła II może nastąpić późną jesienią lub wiosną – powiedział w czwartek dziennikarzom ks. kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że zasugerował papieżowi Franciszkowi pierwszą niedzielę po Wielkanocy – Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia.

Krakowski hierarcha wrócił w czwartek do Krakowa po Światowych Dniach Młodzieży, które w tym roku odbywały się w Rio de Janeiro (Brazylia). Tam papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków.

Pytany o miejsce, w którym odbędą się w Krakowie główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, ks. kard. Dziwisz powiedział, że i Błonia, i Łagiewniki są za małe na przyjęcie dużej liczby pielgrzymów. „Będziemy szukać” – podkreślił. Dodał, że w centrum Krakowa na pewno odbędą się różne inicjatywy, ale sądząc po tym, co widział w Rio de Janeiro, należy przygotować godne miejsce dla młodych. „Musimy zobaczyć różne miejsca. Są takie w okolicach Krakowa” – mówił hierarcha.

Ks. kard. Dziwisz powiedział też, że decyzja co do daty kanonizacji Jana Pawła II zapadnie na konsystorzu 30 września. „Ojciec Święty jest bardzo otwarty i chciałby wybrać najlepszą datę” – mówił. „Według mnie najlepsza jest jednak data wiosenna, bo Ojciec Święty (Jan Paweł II ) jest także apostołem Bożego Miłosierdzia” – powiedział metropolita. Jak podkreślił, 27 kwietnia to czas, tuż przed długim majowym weekendem, więc pielgrzymi mogliby dłużej zostać w Rzymie.

Metropolita krakowski mówił, że wykluczony jest termin zimowy (we włoskich mediach początkowo padała data 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), bo kanonizacja jest uroczystością, na którą przybywa wielu pielgrzymów z całego świata – nie wszyscy znajdą zakwaterowanie w hotelach, ważne są też warunki podróży.

Papież Franciszek podczas półtoragodzinnej rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym wracał z Rio de Janeiro do Rzymu –  jak podała agencja EFE – powiedział, że obecnie rozważanymi datami kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII są: 24 listopada br. lub 27 kwietnia 2014 r.

Ks.kard. Dziwisz rozmawiał z papieżem Franciszkiem na temat jego podróży do Polski. Jak zaznaczył, nie zapadła jeszcze decyzja, jakie miasta poza Krakowem odwiedzi papież.

Program wizyty nie został ustalony. Ustalone zostało tylko, że głównym miastem, które będzie gościło młodzież z całego świata i Ojca Świętego, jest Kraków – mówił metropolita krakowski.

Według ks. kard. Dziwisza Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych „najwyższej wagi” – od strony religijnej, kulturalnej i artystycznej. „To przedsięwzięcie bardzo wymagające” – zaznaczył. Metropolita krakowski poinformował, że wkrótce powołany zostanie Komitet Organizacyjny, w którym kurię będzie reprezentował bp Damian Muskus. 

Pytany o to, czy podczas wizyty Franciszka w Krakowie będzie Msza św. na Błoniach, ksiądz kardynał powiedział, że nie chce o tym przesądzać, a na budowę ołtarza polowego zabiera się dużo miejsca. Dodał, że bardzo cieszy się z deklaracji pomocy ze strony władz Krakowa i Małopolski, które widzą w ŚDM szansę na promocję miasta i regionu. „To szansa także dla całej Polski” – uważa kard. Dziwisz. „Takie Dni połączą nas z młodzieżą całego świata, więzy ze światem będą jeszcze głębsze, to większe zbliżenie, solidarność, zaangażowanie w sprawę pokoju i braterstwa na świecie” – podkreślił.

Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat. Ks. kard. Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II.

Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili Papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz – w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż – symbol Dni.

Pierwsze Światowe Dni Młodzieży miały charakter diecezjalny, w Rzymie, w 1986 r. Po nich nastąpiły spotkania światowe m.in. w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Manili, Paryżu, Toronto, Sydney, Madrycie i Rio De Janeiro.

PAP/RIRM

drukuj