Ks. bp Marek Marczak przyjął święcenia biskupie

Ojciec Święty Franciszek mianował ks. Marka Marczaka biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Bullę nominacyjną podczas uroczystości w archikatedrze odczytał nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

– Wyróżniasz się cnotami kapłańskimi i doświadczeniem w działaniu. Za Radą Kongregacji ds. Biskupów, mocą naszej apostolskiej władzy mianujemy cię biskupem tytularnym Lentini i jednocześnie ustanawiamy biskupem pomocniczym Kościoła łódzkiego, według norm prawa kanonicznego – mówił ks. abp Celestino Migliore.

Sakry biskupiej ks. Markowi Marczakowi udzielił metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski wraz z nuncjuszem apostolskim oraz emerytowanym arcybiskupem Łodzi Władysławem Ziółkiem. W homilii metropolita Marek Jędraszewski nawiązał do zawołania nowego biskupa „Pan światłem moim”.

– Na przekór oświeceniowej tradycji, według której człowiek powinien kierować się jedynie światłem własnego rozumu, a także na przekór współczesnej kulturze, która karze człowiekowi powodować się tylko własnymi emocjami, swym biskupim zawołaniem pragniesz drogi księże biskupie Marku głosić wszystkim, że jedynie Chrystus jest światłością świata. Że tylko ten, kto idzie za nim, nie będzie chodził w ciemności lecz będzie miał światło życia. Nie bój się nieść Chrystusa wszędzie i przyczyniać się do tego, aby właśnie Jemu otwierano granice współczesnych systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju – powiedział.

46-letni ks. Marek Marczak urodził się w Piotrkowie Trybunalskim. Od grudnia 2012 r. jest duszpasterzem pracowników nauki. 15 sierpnia 2013 r. został mianowany na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Transmisje uroczystości przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj