fot. PAP/Tomasz Wiktor

Ks. abp M. Jędraszewski w 80. rocznicę śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża: Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie

W Oświęcimiu odbywają się dzisiaj obchody 80. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. Karmelitanka zginęła w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przed południem odbyła się „Droga Modlitewna” wzdłuż rampy kolejowej w byłym obozie Birkenau. Wierni przeszli do pomnika ofiar, który znajduje się między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

Słowo na rozpoczęcie modlitwy w imieniu episkopatu Polski wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie, która dziś na Ukrainie dotknięta jest okrutną wojną wywołaną przez bezwzględnego agresora, jakim jest Rosja. Niech nasze solidarnie zanoszone do Boga wołanie o Europę ducha wpisuje się w napisany w Wielki Piątek 1938 roku hymn „Iuxta Crucem tecum stare” – „Stać z Tobą przy krzyżu”, w którym Edyta Stein stwierdzała, że nasze bycie z Matką Boską Bolesną musi polegać przede wszystkim na przyczynianiu się do wiecznego zbawienia innych – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

W uroczystościach w imieniu episkopatu Niemiec wziął udział ks. abp Bertram Meier. Na miejscu jest Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, wicedyrektor Muzeum Auschwitz oraz członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii.

Po południu uczestnicy obchodów spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy na modlitwie o pokój. Wieczorem w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu sprawowana będzie Msza święta.

RIRM

drukuj