fot. PAP/Maciej Kulczyński

Rok Edyty Stein

We Wrocławiu zainaugurowano Rok Edyty Stein, świętej Kościoła katolickiego i patronki Europy. Mija 130 lat od jej urodzin oraz 80 lat od męczeńskiej śmierci świętej w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Decyzję o ustanowieniu roku 2022 Rokiem Edyty Stein podjęła Rada Miasta Wrocławia.

– Jej dorobek filozoficzny i teologiczny jest przeogromny i warty upowszechnienia. Jest warty przypominania i translacji, bo to też dokonuje się w Polsce – podkreślił  Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej żydowskiej rodzinie. Była doktorem filozofii. Po okresie zwątpienia i ateizmu, w wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Następnie wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża.

– Na cmentarzu żydowskim jest mogiła jej rodziców i wiele śladów życia Edyty Stein. Możemy je odnaleźć tutaj we Wrocławiu – przypomniał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Nie ma grobu świętej. Jej ciało zostało spalone w obozowym krematorium, a prochy rozrzucone. Patronka Europy, ustanowiona przez św. Jana Pawła II, pozostawiła po sobie jednak ogromny dorobek – podkreślił ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein.

– Kiedy ogłaszamy Rok Edyty Stein w naszym mieście, to jest to szczególna okazja, żeby uwielbiać Pana Boga, że dał nam takiego wspaniałego i wartościowego człowieka – wyjaśnił  ks. Jerzy Witek.

Program Roku świętej Edyty Stein jest bardzo bogaty. Zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń, w tym koncerty, konferencje naukowe oraz publikacje.

– Pierwszy cel jest taki, żeby wśród wrocławian zwiększyć świadomość tego miejsca i wiedzę o tym, kim była Edyta Stein. To jest pierwszy cel dla naszych mieszkańców. Cel drugi to opowiedzieć i sobie i światu, że wrocławianie to ludzie, którzy dbają o kulturowe dziedzictwo – poinformował  Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

W rodzinnym domu Edyty Stein we Wrocławiu obecnie znajduje się muzeum.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl