fot. diecezja.pl

Ks. abp M. Jędraszewski podczas 50-lecia parafii Niepokalanego Serca NMP w Krakowie: Pamięć jest wyrazem wdzięczności

Pamięć jest wyrazem wdzięczności. Ważne jest to, że wasza wdzięczność wobec kapłanów i tych, którzy tworzyli parafię, przyjmuje materialny kształt pamięci, bo to świadczy o szlachetności waszych intencji – mówił ks. abp Marek Jędraszewski w czasie uroczystości 50-lecia parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie na os. Rybitwy-Przewóz.

Na początku Mszy św. proboszcz parafii ks. Stanisław Migas zaznaczył, że uroczystość jest powodem do dziękczynienia za wyremontowanie w ostatnim czasie kościoła, wprowadzenie do świątyni relikwii św. Jana Pawła II i przygotowanie monografii parafii.

W homilii ksiądz arcybiskup odwołując się do niedzielnej liturgii Słowa zwrócił uwagę na dwa sformułowania – Izajaszowe „Oto nasz Bóg, Ten, któreśmu zaufali, że nas wybawi” i Pawłowe „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”.

On jest źródłem siły i mocy człowieka. W Nim pokładana nadzieja sprawia, że wszystko co dobre, co szlachetne, a przede wszystkim co zwycięskie, jest możliwe – mówił metropolita krakowski podkreślając, że chrześcijanin chce oddawać Bogu chwałę, Jemu chce ofiarować swoje serce, a swoje oddanie okazywać najbardziej wzniosłymi słowami.

Ks. abp Marek Jędraszewski zauważył, że 50 lat temu powstała nowa parafia na Rybitwach i Przewozie, bo tutejsi mieszkańcy wiedzieli kim jest dla nich Pan Bóg – z Niego czerpali swoje siłę i moc. Pół wieku temu, w prowizorycznym kościółku gromadzili się pierwsi entuzjaści nowej wspólnoty, głęboko przekonani, że jeśli Bóg z nimi, to żadne przeciwności nie są w stanie zatrzymać podjętego dzieła budowy kościoła. Ćwierć wieku później mieszkańcy osiedla cieszyli się z konsekracji nowej świątyni.

Stąd nasza dzisiejsza modlitwa, pełna uwielbienia Boga, który ma tutaj Swój dom – mówił ksiądz arcybiskup podkreślając wdzięczność wobec wszystkich – świeckich i duchownych – którzy trudzili się przy budowaniu kościoła, domu parafialnego i całego otoczenia parafii.

Mówiąc o kandydatach do bierzmowania metropolita krakowski nazwał ich „spadkobiercami entuzjazmu leżącego u źródeł powstania parafii”.

Mężnie wyznawać wiarę i według niej postępować, to nieustannie stawiać Boga na pierwszym miejscu, bo jeżeli Pan Bóg w waszym życiu jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na właściwym miejscu – mówił ks. abp Marek Jędraszewski podkreślając konieczność pogłębiania własnej wiary.

Brońcie się przed postawą lekceważenia Boga, który do was przychodzi. Czyńcie wszystko, aby Bóg – mocą Ducha Świętego – głęboko zakorzenił się w waszych sercach. Czyńcie to przez pamięć o Nim, przez codzienną modlitwę, przez udział w niedzielnej Eucharystii, czyli dziękczynieniu składanym we wspólnocie parafialnej, za to, że dał nam życie, że pozwolił nam żyć w tym wspaniałym świecie, że czuwa nad nami i że na nas czeka – zakończył metropolita krakowski.

W trakcie uroczystości ksiądz arcybiskup poświęcił tablicę upamiętniającą ks. Karola Targosza i ks. Stanisława Świętka, budowniczych kościoła i proboszczów parafii.

Pamięć jest wyrazem wdzięczności. Ważne jest to, że wasza wdzięczność wobec kapłanów i tych, którzy tworzyli parafię, przyjmuje materialny kształt pamięci, bo to świadczy o szlachetności waszych intencji i was samych – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.

Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie na os. Rybitwy-Przewóz została erygowana 25 października 1970 r. na mocy dekretu ks. kard. Karola Wojtyły. 15 października 1995 r. parafialny kościół został konsekrowany przez ks. kard. Franciszka Macharskiego.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl