fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. abp M. Jędraszewski o Betlejemskim Świetle Pokoju: Płomień symbolizuje miłość, pokój i braterstwo

Przyniesione przez was światło, daje na nowo poczucie jedności między ludźmi, do której wzywa nas Bóg, poczucie miłości, której pragnie każdy człowiek i poczucie pokoju, który jest największym błogosławieństwem serca każdego człowieka – mówił w niedzielę ks. abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu podczas Mszy św. z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju.

Uroczystą Eucharystię poprzedził apel na Wzgórzu Wawelskim. Harcerze otrzymali Światło niedzielnego poranka w Zakopanem z rąk słowackich skautów.

W homilii metropolita krakowski odniósł się do nawoływania proroka Izajasza, który zachęcał Izraelitów do radości: „Niech się rozweselą pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie!”.

Radość jest zawsze związana z pokojem. Najpierw jest to pokój serca, który daje nam Jezus Chrystus. Potem jest to pokój między ludźmi i między narodami. Od tamtej betlejemskiej nocy już ponad 2000 lat płynie orędzie o Jezusie – Zbawicielu świata i Odkupicielu człowieka – podkreślił.

Ksiądz arcybiskup przypomniał o trwającej w Syrii wojnie i o trudnej sytuacji mieszkających tam chrześcijan, którzy doświadczają przemocy i nienawiści. Ich wiara, mimo trudów i prześladowań, jest niezłomna.

Biorą oni wzór z proroków i trwając przy Chrystusie chcą na nowo budować pokój – zaznaczył i dodał, że w Damaszku odwiedził sierociniec. Siostra zakonna, która prowadzi placówkę, powiedziała metropolicie, że jest to miejsce, w którym codziennie trwa Boże Narodzenie, ponieważ każdego dnia z miłością przyjmuje do siebie nowe dzieci.

To znaczy budować pokój. Wyraża się to w przyniesionym przez was Światełku. Ten płomień z Betlejemskiej Groty mówi o tym, że Chrystus jest Światłością świata, a także o Jego gorącej miłości do nas wszystkich. Przyniesione przez was Światło, daje na nowo poczucie jedności między ludźmi, do której wzywa nas Bóg, poczucie miłości, której pragnie każdy człowiek i poczucie pokoju, który jest największym błogosławieństwem serca każdego człowieka. Zaniesiecie to Światełko do różnych miejsc Krakowa i Małopolski. Chrońcie jego płomień – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski i zaznaczył, że symbolizuje on miłość, pokój i braterstwo.

Miejcie go w waszych sercach i zanieście do tego wszystkiego, co będziecie czynić w te ostatnie dni Adwentu, w czasie Świąt Bożego Narodzenia, a potem w następne dni – zakończył.

Związek Harcerstwa Polskiego jest jedyną polską organizacją harcerską, która należy do Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) i uczestniczy w przekazywaniu oraz roznoszeniu Betlejemskiego Światła od 1991 roku. Po Eucharystii, pod Ratuszem na Rynku Głównym, harcerze przekazali Światło mieszkańcom Krakowa.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

drukuj