fot. https://www.flickr.com/photos/archidiecezjakrakow/

Ks. abp M. Jędraszewski do pielgrzymów: Módlcie się za ojczyznę, abyśmy nie ulegli myśleniu tylko w sposób ludzki

Módlcie się przez cały czas waszego trudu pielgrzymiego za naszą ojczyznę, abyśmy nie ulegli temu myśleniu tylko i wyłącznie na sposób ludzki, gdzie się liczy tylko pieniądz i zysk i gdzie nie ma miejsca dla Boga – mówił w Krakowie ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski do pielgrzymów wyruszających do Częstochowy.

Metropolita krakowski w czasie Mszy św. w katedrze na Wawelu na rozpoczęcie 41. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę apelował dalej: „módlcie się, żeby nasza ojczyzna budowała na Bogu, bo tylko wtedy się ostanie”.

Ks. abp Marek Jędraszewski mówił w homilii, że także dzisiaj, tak jak w czasach PRL, „jest wielkie zmaganie o prawdę”.

„W świecie, dla którego prawda właściwie jest już czymś przebrzmiałym, ogłoszono, że żyjemy właściwie w czasie postprawdy, a z tym wiąże się także ideologia absolutnej wolności. Każdy może czynić co chce i każdy ma prawo do realizacji tylko i wyłącznie siebie, nie patrząc na innych” – wskazał hierarcha.

Według niego „odrzuca się to wielkie nauczanie Kościoła, które tak jasno zabrzmiało w całym nauczaniu św. Jana Pawła II, że wolność polega na posłuszeństwie wobec obiektywnych wartości, iż wolność to realizacja prawdziwej rzeczywistości, to realizacja prawdy”.

„Potrzebne nam jest dzisiaj jakże bardzo takie trzeźwe, czyli w prawdzie, myślenie o najważniejszych sprawach, a nie ma ważniejszych spraw dla życia narodu, Kościoła, Europy i świata jak zatroskanie o to, aby człowiek zachował w sobie godność polegającą na tym, że jest stworzony na Boży obraz i Boże podobieństwo jako kobieta i jako mężczyzna. Z tym wiąże się trzeźwe – to znaczy w prawdzie – myślenie o tym, kim jest kobieta, kim jest mężczyzna, co znaczy małżeństwo, rodzina, miłość małżeńska i rodzinna, będąca fundamentem trwałości narodu” – zaznaczył arcybiskup.

Przywołał słowa Donalda Tuska, mówiąc: „Jakże tutaj z bólem nie przypomnieć słów, które padły zaledwie przedwczoraj z ust prominentnego polityka w Nakle, który mówił <<urodzenie dziecka to demograficznie fajna rzecz, ale dla kobiety to często udręka na najbliższe 20 lat. Musimy podjąć działania, żeby polska kobieta miała poczucie, że jest równoprawna, że macierzyństwo nie zamieni ją w niewolnicę>>”. [czytaj więcej

„Przyznacie moi drodzy, słowa, przynajmniej ja nie pamiętam, żeby padały publicznie mówiące tak o godności kobiety, macierzyństwa, o rodzinie, która na miłości rodzicielskiej i macierzyńskiej zwłaszcza się buduje” – wskazał metropolita krakowski.

„No ale ten pan kilka lat temu mówił, że <<rodzina bez dzieci, to rodzina tania dla państwa>> – myślenie czysto ludzkie. Myślenie po ludzku w kategoriach pieniądza i bieżącego czasu, a Bóg Ojciec, wskazując na swojego umiłowanego Syna, mówi do apostołów oraz do nas – myślcie po Bożemu, na sposób Boży, nie na sposób ludzki” – dodał.

Ks. abp Marek Jędraszewski, zwracając się do wiernych wyruszających z Krakowa na Jasną Górę, mówił, że pielgrzymka „wzywa nas do przemiany, każe nam właśnie zebrać się, wewnętrznie zgarnąć, zacząć od nowa, spróbować na tym, co w nas jest Boże”.

„Pielgrzymka to szczególny czas, by to w sobie odbudować, jeśli zostało w nas z takich czy innych względów naruszone. Pielgrzymka to także czas wielkiego świadectwa dla innych, by zgarnęli się wewnętrznie, zebrali, zaczęli od nowa budować gmach swojego człowieczeństwa i gmach całego narodu na Bogu i jego przykazaniach” – zaapelował.

Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę odbywa się od 6 do 11 sierpnia. Jej hasłem jest „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl