Fot. Joanna Adamik

YouTube zmienił zdanie i przywrócił homilię ks. abp. M. Jędraszewskiego na kanale Radia Maryja

W poniedziałek po godz. 22.00 Radio Maryja na swoim kanale na YouTube otrzymało ostrzeżenie za zamieszczenie homilii ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Zostało to uznane przez serwis za „szerzenie nienawiści” [zobacz więcej]. 

Cała sprawa wywołała w mediach zakrojoną na szeroką skalę dyskusję, a wśród użytkowników portali społecznościowych w stronę YouTube popłynęły głosy oburzenia.

Niepodziewanie we wtorek YouTube zdecydował się przywrócić homilię i cofnąć wystosowane wcześniej ostrzeżenie.

Następnie o godz. 12.40 na redakcyjną pocztę Radia Maryja otrzymaliśmy oświadczenie YouTube następującej treści (cytujemy oświadczenie w oryginale):

„Ostrzeżenia dotyczące naruszenia Wytycznych dla społeczności są przyznawane, gdy treści w YouTube zostaną zgłoszone do sprawdzenia przez członków społeczności YouTube lub naszą technologię. Na YouTube pojawia się bardzo dużo treści i decyzję podejmujemy zawsze w oparciu o Wytyczne dla społeczności i bieżący kontekst. W materiałach mogą być np. omawiane tematy, które dostarczają analizy bieżących wydarzeń czy mają wartość dokumentalną. Zdarza się, że podejmujemy decyzję o blokadzie, która jest niewłaściwa. Kiedy dowiemy się o takim błędzie, robimy wszystko, aby jak najszybciej przywrócić zablokowaną treść. Naszym użytkownikom dajemy również możliwość odwołania się od naszych decyzji i zawsze ponownie oceniamy zamieszczone materiały.” – biuro prasowe YouTube.

Dodatkowo przedstawiciel YouTube w Polsce, pani Marta Poślad, o godz. 11.46 poinformowała na swoim Twitterowym koncie, że platforma „rzadko podejmuje decyzję o blokadzie, która jest błędna. Jeśli tak się stanie, po weryfikacji przywracamy treści. Oceniając je bierzemy pod uwagę kontekst, np. to, czy materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego. Dlatego wideo wróciło na YT”.

Redakcja portalu Radia Maryja pragnie zaznaczyć, że nie odwoływała się od upomnienia oraz ewentualnego przywrócenia dostępności homilii.

YouTube uczynił to sam, nie podając nam dokładniejszych przyczyn swojego wcześniejszego działania.

 

RIRM

drukuj