fot. facebook.com

W Krakowie odbyły się XII Dni Jana Pawła II

„Prawa człowieka i prawa narodów” – pod takim hasłem w Krakowie odbywały się XII Dni Jana Pawła II. Wydarzenie każdego roku organizowane jest przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.

Dni Papieskie to wydarzenie, które od 2006 r., kiedy to po raz pierwszy zostało zorganizowane, łączy środowisko akademickie Małopolski. Każdego roku ludzie Kościoła, nauki i sztuki upamiętniają postać św. Jana Pawła II, kontynuując dziedzictwo myśli i dzieł wielkiego Polaka – mówi Teresa Małecka, profesor w Instytucie Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie.

– Osobowość i to, co pozostawił po sobie Jan Paweł II, to jest kopalnia myśli, głębi, dobra, otwarcia na człowieka i wrażliwość na sztukę – zaznacza prof. Teresa Małecka.

Hasłem tegorocznego spotkania był temat odnoszący się do nauki św. Jana Pawła II: „Prawa człowieka i prawa narodów” – tłumaczy ks. prof. Wojciech Misztal z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dobrze, że go odkrywamy na nowo. W powiązaniu z innymi wątkami nauczania papieskiego, jak świętość, nadzieja, dialog, miłość bliźniego, po to, żeby odkryć nasze własne prawa i obowiązki, bo to jest też część przepisów prawnych w szerokim znaczeniu, ale również, żeby dostrzec drugiego człowieka – wskazuje ks. prof. Wojciech Misztal.

W tym roku Dni Papieskie bogate były w spotkania, sympozja, konferencje naukowe, które odbywały się m.in. na Wydziale Akademii Muzycznej w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim czy na Uniwersytecie Papieskim, ale także w wydarzenia o charakterze kulturalnym i artystycznym. Rozpowszechnianiu wiedzy o św. Janie Pawle II, zwłaszcza wśród młodych ludzi, służą towarzyszące Dniom Papieskim konkursy: literacki oraz fotograficzny – mówi prof. Zofia Zarębianka, poetka, profesor zwyczajny w Katedrze Literatury XX wieku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Często jest tak, że my wszyscy bardzo papieża kochamy, natomiast niekoniecznie znamy jego myśl, niekoniecznie znamy jego pisma – wyjaśnia prof. Zofia Zarębianka.

Po raz pierwszy w tym wielkim wydarzeniu jako pasterz Kościoła krakowskiego uczestniczył ks. abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wygłosił wykład nt. „Veritatis splendor wobec post-prawdy”.

– Ciągle chodzi nam o to, aby myśl Jana Pawła II promieniowała swoją mądrością, głębią i budowała to, do czego on wielokrotnie wzywał – cywilizację miłości – zaznacza ks. abp Jędraszewski.

XII Dni Papieskie zakończyła Msza św. w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj