fot. PAP/EPA

Kościół w Hiszpanii modli się za osoby dotknięte przez pandemię

Kościół w Hiszpanii obchodzi w niedzielę, 26 lipca, specjalny dzień poświęcony osobom dotkniętym przez pandemię. Data została wybrana nieprzypadkowo – tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej i patronów dziadków. To właśnie osoby starsze stanowią główną grupę ofiar pandemii.

W każdej diecezji miejscowy ordynariusz odprawi Mszę św. w intencji osób, które zmarły podczas pandemii. Według danych Ministerstwa Zdrowia, liczba zgonów wynosi 28 tys. 432. Jednak według innych źródeł, z powodu koronawirusa zmarło ok. 45 tys. osób, głównie w podeszłym wieku.

Rada Stała Episkopatu Hiszpanii ustanowiła niedzielę, 26 lipca, dniem poświęconym osobom dotkniętym przez pandemię. To również podziękowanie personelowi medycznemu i wolontariuszom za to, co zrobili dla osób starszych, szczególnie w domach pomocy społecznej. Księża biskupi zachęcają także do jedności i braterskiego wsparcia wobec kryzysu społecznego i ekonomicznego, który wywołał COVID-19.

„Nie wystarczy patrzeć w przeszłość, choćby niekiedy była bardzo bolesna, ale trzeba myśleć o przyszłości. Nie powinniśmy nigdy zapomnieć słów papieża Franciszka o tym, że społeczeństwo, które porzuca osoby starsze i lekceważy ich mądrość, jest społeczeństwem chorym i bez przyszłości, ponieważ brakuje mu pamięci. Tam, gdzie nie ma szacunku, uznania i poszanowania dla osób starszych, tam nie może być przyszłości dla młodych. Z tego powodu należy uniknąć zerwania więzi pokoleniowych pomiędzy dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi” – brzmi komunikat księży biskupów Hiszpanii.

 o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl