Fot. PAP/EPA

Konklawe wydarzeniem całego Kościoła

We wtorek 12 marca o godz. 10. w Bazylice Świętego Piotra będzie sprawowana Msza Św. w intencji wyboru nowego Papieża. Cały Kościół tego dniach duchowo jednoczy się w modlitwie o wybór następcy św. Piotra – mówił ks. abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.

Konklawe rozpocznie się około godz. 16.45 – poinformował w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przedstawiając na briefingu prasowym godzinowy program uroczystości i procedur związanych z wyborem Papieża.

Po południu z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego księża kardynałowie elektorzy przejdą w uroczystej procesji – śpiewając hymn veni creator – do Kaplicy Sykstyńskiej, miejsca wyboru Papieża.

Konklawe to wydarzenie całego Kościoła – każdy z nas jest zaproszony do duchowego udziału w wyborze następcy św. Piotra – mówił ks. abp Piero Marini.

Wszyscy wierni proszeni są o udział we Mszy św., a także o duchowy udział w konklawe, które odbędzie się w Kaplicy Sykstyńskiej. Nawet, jeżeli nie jesteśmy tam obecni i nie widzimy tego na własne oczy, to naszymi sercami musimy być wewnątrz Kaplicy Sykstyńskiej – powiedział ks. abp Piero Marini.

Następcę Papieża Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu 28 lutego, wybierze 115 księży kardynałów z całego świata.

W niedzielę w ramach przygotowań do konklawe księża kardynałowie sprawowali Msze św. w swych kościołach tytularnych, na które przybyli wierni z ich krajów – mówi ks. kard. Odilo Pedro Scherer, arcybiskup São Paulo.

Wszyscy przygotowują się do konklawe, ponieważ musimy podjąć właściwą decyzję, która przesądzi o tym, kto będzie następcą św. Piotra – powiedział ks. kard. Odilo Pedro Scherer.

RIRM

drukuj