Ojciec św. Franciszek – nadzieją dla Kościoła

Mamy papieża – następcą św. Piotra został wybrany 76-letni ks. kard. Jorge Mario Bergoglio – ksiądz arcybiskup Buenos Aires Prymas Argentyny. Nowy papież przybrał imię Franciszek.

W jednych z pierwszych słów Ojciec św. Franciszek wezwał do modlitwy za emerytowanego Papieża Benedykta XVI.

Wy wiecie, że obowiązkiem konklawe jest ofiarować Biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie go wzięli z końca świata, ale jesteśmy tutaj. Dziękuję wam za przyjęcie, za przyjęcie biskupa diecezji rzymskiej. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emeryta Benedykta XVI. Módlmy się wszyscy razem za niego, aby Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boża go strzegła – powiedział Ojciec św. Franciszek.

„Módlmy się za siebie nawzajem, za cały świat, aby było wielkie braterstwo” – mówił Ojciec św. Franciszek. Prosił także o modlitwę w swojej intencji.

Zaczynamy tę drogę biskup – lud. To jest Kościół Rzymu, który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom. Jest to droga braterstwa miłości i wzajemnego zaufania między nami. Módlmy się jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat, aby było w nim wielkie braterstwo. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy, była owocna dla ewangelizacji, dla tego pięknego miasta – mówił Papież.

Przybranie imienia Franciszek – świadczy o wielkiej wierze nowego Papieża mówi ks. kard. Stanisław Nagy.

Uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania. Z jednej strony mamy do czynienia z rezygnacją Papieża Benedykta XVI, z drugiej strony zrozumiałym staje się jak bardzo potrzebne są te zmiany. Pocieszającym jest fakt głębokiej wiary, głębokiego życia wewnętrznego o którym świadczy wybór jego całkowicie nowego imienia – zwraca uwagę ksiądz kardynał.

Decyzja o wyborze Papieża jest dla nas wielkim zaskoczeniem – mówi ojciec bp. Józef Słaby posługujący w Argentynie.

Jest to człowiek oddany Kościołowi zasługujący na tak zaszczytne miejsce w Kościele. Z pewnością swoją mądrością i nauczaniem będzie służył Kościołowi – akcentował ojciec biskup.

Z wielkim entuzjazmem wybór nowego papieża został przyjęty w Ameryce Łacińskiej – mówi ojciec bp Czesław Stanula CSsR, ordynariusz w Itabuna w Brazylii.

To wielka radość dla nas, że z Ameryki Łacińskiej wyszedł Papież. To jest człowiek raczej zwrócony do duszpasterstwa, szczególnie oddawał się dla ubogich i te wszystkie akcje dla ubogich bardzo popierał, ale równocześnie jest to intelektualista, dlatego wielkie nadzieje pokładamy w nowo wybranym Papieżu – mówił ojciec biskup. 

Możemy się spodziewać, że będzie to papież oddany duszpasterstwu, ale także Nowej Ewangelizacji, którą głosił Ojciec św. bł. Jan Paweł II – dodaje ks. bp Stanula.

Samo imię, które on sobie przyjął  im. Franciszek, wyraża całą jego duchowość, całe jego życie zwrócone do ewangelizowania. Niech to będzie jak gdyby kontynuacja misji Ojca św. Jana Pawła II. Uważam, że księża kardynałowie z całego świata rzeczywiście wybrali tego, kogo Kościół dzisiaj potrzebuje –mówił ojciec biskup Czesław Stanula CSsR.

***

Jorge Mario Bergoglio urodził się w Buenos Aires 17 grudnia 1936 roku, syn Włochów Mario (kolejarza) i Reginy Bergoglio. W wieku 21 lat (w 1957 roku) zdecydował się wstąpić na drogę kapłaństwa. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchowsnego Jezuitów w Villa Devoto.

W 1958 roku rozpoczął nowicjat w Compañía de Jesús, przeniósł się do Santago de Chile, gdzie rozpoczął studia humanistyczne, w 1964 roku powrócił do Buenos Aires, aby kontynuować studia z literatury i psychologii w kolegium El Salvador. Studiował teologię 1967-1970 na wydziale teologii kolegium San José, w San Miguel de Tucumán (północ Argentyny).

Wyświęcony na kapłana 13 grudnia 1969 roku. W tym samym roku udał się do Hiszpanii, aby tam studiować na Universidad Alcalá de Henares w Madrycie.

W 1972 roku powrócił do Argentyny po pobycie w Hiszpanii, aby rozpocząć działalność jako nauczyciel w nowicjacie w Villa Barilari na północy kraju.

Od 1973 do 1979 roku był  prowincjałem Jezuitów w Argentynie, w czasie dyktatury cywilno-militarnej. W latach 1980 i 1986 był profesorem wydziału teologii San Miguel i rektorem kolegium wydziału filozofii i teologii. W 1986 roku powrócił do Europy do Niemiec, aby ukończyć pracę doktorską, ale został przeniesiony do miasta Cordoba jako kierownik duchowy i spowiednik Towarzystwa Jezusowego.

Bardzo aktywny jako kapłan i profesor teologii, został wyświecony na biskupa w Auca 20 maja 1992 roku, aby działać jako jeden z czterech biskupów pomocniczych w Buenos Aires

Kiedy pogorszyło się zdrowie jego poprzednika ks. abp. Antonio Quarracino, biskupa archidiecezji Buenos Aires – 3 czerwca 1997 roku ks. bp Bergoglio został mianowany biskupem koadiutorem, natomiast 28 lutego 1998 roku został ks. abp. Buenos Aires.

21 lutego 2001 roku Papież Jan Paweł II obdarzył go godnością kardynalską. Jednocześnie został prymasem Argentyny, czyli najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego w tym kraju.

Wchodził w skład Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, Kongregacji ds. Duchowieństwa, Papieskiej Rady ds. Rodziny, Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Zwyczajnej Rady Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

Jego najbardziej znane publikacje to “Medytacje religijne” “Meditaciones para religiosos” (1982), „Refleksje na temat życia apostolskiego” “Reflexiones sobre la vida apostólica” (1986), „Refleksje nadziei” “Reflexiones de esperanza” (1992.

Jednym z problemów, z którymi zmierzył się kardynał był projekt rządu Argentyny odnośnie prawa do związków partnerskich osób tej samej płci. W dniu 9 lipca 2010 roku, dzień przed zatwierdzeniem tej ustawy, napisał artykuł nazywając tę ustawę “wojną Boga”, bo dopuszczała ona, zawarcie „małżeństwa” i adopcje dzieci przez homoseksualistów.

W marcu 2013 roku ks. kard. Jorge Bergoglio był jednym z dwóch kardynałów Argentyńczyków którzy uczestniczyli w konklawe, aby wybrać następcę Papieża Benedykta XVI. Wybrany Papieżem 13 marca 2013 roku po pięciu  głosowaniach w konklawe. Przyjął imię Franciszek.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl