Konklawe możliwe już 10 marca

Wszystko wskazuje na to, że konklawe odbędzie się 10 marca, a nie jak początkowo planowano 15 – poinformował jeden z portali powołując się na swoje źródło w Watykanie.

O tym, że konklawe może się odbyć wcześniej niż początkowo planowano mówił wcześniej rzecznik Watykanu.

Ks. Federico Lombardi, przypomniał, że konstytucja Ojca św. Jana Pawła II „Universi Dominici Gregis” stanowi, iż konklawe ma się rozpocząć w terminie od 15 do 20 dni od ogłoszenia wakatu w Stolicy Apostolskiej. Jednak – zasugerował, że można ten termin przyspieszyć i konklawe mogłoby się odbyć np. 10 marca.

Informacje te potwierdziło źródło portalu w Watykanie zapewniając, że obecnie czynione są przygotowania, aby konklawe rozpoczęło się właśnie 10 marca.

Zgodnie z prawem kanonicznym, wraz z abdykacją Papieża – 28 lutego o godz. 20 rozpocznie się okres sede vacante – mówi ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Sede vacante Stolicy Apostolskiej zgodnie z tym, co Ojciec św. powiedział rozpocznie się 28 lutego. (…) i to uzasadnione nasze podsumowanie takie retrospektywne spojrzenia. Katolicy maja prawo tak patrzeć na pontyfikat Ojca św. Benedykta XVI, ale musi być tutaj to spojrzenie wiary, ta perspektywa wiary – bo inaczej nie zrozumiemy, inaczej będziemy mówić, że to jest starszy człowiek, który zachowawczo trzyma się nauki Kościoła a świat idzie w swoim kierunku i trzeba go zmieniać.

Ks. prof. Jan Machniak zwrócił także uwagę, że podczas konklawe ważne jest, aby każdy z nas modlił się o dobry wybór następcy św. Piotra.

– Na konklawe do Rzymu przyjadą kardynałowie; po raz kolejny będą wybierać Ojca św. Do Rzymu przybędą również ludzie z różnymi poglądami. Pamiętajmy jednak, kiedy wchodzą do Kaplicy Sykstyńskiej, śpiewają hymn do Ducha Św., modlą się, sprawują Eucharystię, codziennie razem się spotykają, zarówno przed południem jak i po południu. My jako Kościół będziemy im towarzyszyć, tak jak teraz modlimy się za Ojca św. Benedykta XVI. Dziękując za jego 8-letnią posługę, tak i wtedy, kiedy nastąpi sede vacante Stolicy Apostolskiej będziemy towarzyszyć kardynałom, którzy będą w Rzymie; którzy będą modlić się o dobry wybór nowego Papieża. O to, żeby Duch Święty dał im światło, siłę i odwagę, aby ten wybór był Bożym wyborem – powiedział Machniak.

RIRM

drukuj