Koniec prac konserwatorskich na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej dobiegły końca trwające 5 dni prace konserwatorskie.

Najważniejsza sprawą było przygotowanie do montażu nowej kasety dla Cudownego Obrazu, który zaplanowano na początek przyszłego roku.

Stan Obrazu z wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, który został wyjęty z nastawy ołtarzowej sprawdzałprof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator Obrazu Matki Bożej.

„Stan Obrazu jest stabilny” zapewniał ekspert w wywiadzie dla Radia Jasna Góra. Trzeba było wykonać tylko kilka drobnych czynności.

-Kilka takich zastrzyków trzeba było zrobić. Troszkę śmieję się z terminu zastrzyki, bo to rozumiemy dosyć jednoznacznie, a tak naprawdę to, co nazywamy w konserwacji zastrzykiem, to wprowadzanie substancji klejącej w szczeliny, które istnieją zawsze, gdy następuje odspojenie tych warstw wierzchnich od tego, co jest niżej – mówi prof. Wojciech Kurpik.

Prace związane z montażem nowej kasety planowane były już wcześniej. Zupełnie przypadkowo zbiegły się z czynem znieważenia Obrazu, jaki miał miejsce 9 grudnia. Wcześniej prof. Wojciech Kurpik dokonał konserwacji Jasnogórskiej Ikony przed Wielkanocą.

Przypomnijmy, że w całej Polsce trwają modlitwy ekspiacyjne za profanację Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski.

Niespełna dwa tygodnie temu 58-letni Jerzy D. rzucił w kierunku wizerunku trzy pojemniki z czarną farbą. Ikona nie ucierpiała dzięki szybie kuloodpornej.

Mężczyzna został zatrzymany. Postawiono mu zarzuty obrazy uczuć religijnych oraz zniszczenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury, za co grozi do 10 lat więzienia.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl