(fot.PAP)

Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu

W niedzielę obchodziliśmy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tegorocznym obchodom patronowało hasło: „Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu”. W uroczystościach udział wzięło ponad 35 tys. pątników.

 

Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Narodu Polskiego na Jasnej Górze. Ich centralnym punktem była Suma Pontyfikalna, której przewodniczył Prymas Polski ks. abp Józef Kowalczyk a homilię wygłosił Metropolita Częstochowski ks. abp Wacław Depo. „Przychodzimy dzisiaj na ten jasnogórski Szczyt, aby w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej potwierdzić nasze osobiste i wspólnotowe więzi z Maryją, Matką Jezusa zaproszoną również do Polskiej Kany, na polską ziemię” – mówił ks. abp Depo.

 

Ks. abp akcentował przy tym, że „Bez wchodzenia na drogę i na górę Pana, bez wchodzenia na ten Jasnogórski Szczyt, nie będzie prawdziwego pokoju ani w pojedynczym serc, ani w życiu społecznym czy narodowym. Przyznajmy i my, że bez odniesienia do Boga, bez przychodzenia na tę górę zawierzenia Bogu przez Maryję, nie będziemy umieli rozróżnić głosów, które przechodzą przez nasz świat. Nie będziemy ludźmi czujnych i rozsądnych serc jak przystało dzieciom Maryi”.

 

Metropolita Częstochowski  zwracał uwagę także na to, że nie możemy wybiórczo traktować słów zapisanych w Ewangelii.

 

„W Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo. Nie można przyjąć jedno a drugie odrzucić, bo już jest za stare i nie pasuje do lansowanego kompromisu. „Uczyńcie wszystko cokolwiek mój Syn wam powie” – to są słowa testamentu Maryi. Słowa najważniejsze i odnoszące się do Chrystusa. Ona i dzisiaj do niego nas prowadzi”.

 

Podczas niedzielnych uroczystości odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu. Z kolei przed Mszą św. została poświęcona kamienna tablica upamiętniająca Śluby Narodu Polskiego. Zawiera ona pełny tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r., autorstwa Prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Inicjatorem powstania tablicy jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego, który obchodzi w tym roku 70-lecie powołania.

 

 

Ks. abp Wacław Depo, homilia

Audio MP3
Pobierz

 

 

RIRM
drukuj