Kolejarze pielgrzymowali na Jasną Górę

Na Jasnej Górze odbyła się 32. Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy. W tym roku do stóp Królowej Polski przybyło blisko 7 tys. osób. Oprócz krajowego środowiska kolejarskiego z „Solidarnością” na czele, przybyli również kolejarze z Białorusi, Francji, Węgier i Słowacji.

Centralnym punktem pielgrzymki była suma odprawiona w jasnogórskiej bazylice. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Przychodzicie tutaj, by powierzyć Matce Bożej swoje troski i nadzieje – mówił do zgromadzonych ks. arcybiskup. Metropolita wrocławski podkreślił, że najcenniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest zawsze człowiek.

– Przychodzicie tutaj do Matki Bożej Częstochowskiej zmęczeni walką o miejsca pracy, o zmiany pospiesznych, nieprzygotowanych decyzji o charakterze strukturalnym, zaniepokojeni wyprzedażą majątku spółek kolejowych, ich fatalną sytuacją finansową. Przychodzicie tutaj boleśnie odczuwając brak reakcji na zgłaszane uwagi dotyczące szeregu nadużyć, zdeterminowani, gotowi podjąć akcję protestacyjną. Potrzeba zmiany myślenia, zmiany kierunku i zmiany działania. Z nadzieją oczekujemy tych zmian od nowej ekipy rządzącej. Zmian, które uwzględnią interes polskich kolei i wszystkich pracowników – wskazywał ks. abp Józef Kupny.

Chcemy aby kolei wróciła normalność, żeby skończył się czas rządów tylko ekonomii, by kolejarze mogli dalej służyć społeczeństwu. Modlimy się także o bezpieczeństwo na polskiej kolei – powiedział Henryk Rymer, przewodniczący sekcji krajowej „Solidarności” kolejarzy.

– Ostatnie czasy pokazały, że władze kolejowe dbają tylko o ekonomię, o pieniądze. Nie liczą się z kolejarzami, z ludźmi – po prostu kolej ma rolę służebną, my zawsze służyliśmy społeczeństwu i o to chcieliśmy się pomodlić. Przede wszystkim powinni zarządzać koleją fachowcy, którzy się na niej znają, rozumieją, że kolej ma służebną rolę wobec społeczeństwa, i którzy widzą nie tylko ekonomię, ale człowieka – żeby pracownicy godnie pracowali, godnie zarabiali – i to jest nasza rola związków – podkreślił Henryk Rymer.

Podczas Mszy św. kolejarze złożyli również Akt zawierzenia kolejarskich rodzin Maryi Jasnogórskiej.

RIRM

 

 

drukuj