fot. PAP

Kolejarze apelują do rządu o dialog

Kolejarze kolejny raz apelują do rządu o dialog ws. problemów polskiej kolei. Mówią, że alternatywą dla dialogu jest strajk. Od środy na kolei obowiązuje pogotowie strajkowe.

Na konferencji prasowej związkowcy wskazywali wczoraj, że dialogu wymaga sprawa wzmocnienia bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz konieczność zmiany ustawy o usamorządowieniu przewozów regionalnych.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, przypomniał, że kolejarskie związki zawodowe już od 2010 r. apelują do kolejnych rządów o rozwiązanie problemów i patologii na kolei.

– Kwestie bezpieczeństwa ruchu kolejowego nie mogą czekać. Ruch pociągu odbywa się na bieżąco każdego dnia. Niestety do dzisiaj nie mamy zrealizowanych w pełni 10 punktów naprawy systemu bezpieczeństwa ruchu kolejowego, które przedstawił jeszcze pan minister Nowak po katastrofie pod Szczekocinami. Dzisiaj możemy realizować projekty Pendolino, możemy chwalić się, że jeździmy po polskich torach z prędkością 200km/h, wprawdzie na krótkich odcinkach, ale na tych samych torach mamy maszynistów, którzy zgodnie z prawem, na podstawie rozmaitych kruczków prawnych pracują nawet 24/h – powiedział Leszek Miętek.

Związkowcy domagają się też szybkiej reformy spółki Przewozy Regionalne. Mówią, że przewoźnik jest dziś zadłużony i grozi mu upadłość. Leszek Miętek wyraził nadzieję, że ogłoszenie pogotowia strajkowego spowoduje natychmiastową interwencję rządu.

– Alternatywą dla braku dialogu społecznego są działania protestacyjno-strajkowe. Chcę powiedzieć jeszcze raz, że my warunki do spełnienia strajku mieliśmy już na przełomie 2013/2014 i one już są. Na tę chwile liczymy na podjęcie dialogu. Nie chcemy utrudniać życia pasażerom, bo dość utrudnienia robią zaniechania rządu w obszarze Przewozów Regionalnych i bezpieczeństwa ruchu kolejowego – powiedział Leszek Miętek.

Grupa PKP ze zdziwieniem przyjęła informację o pogotowiu strajkowym. W komunikacie poinformowano, że sytuacja na kolei jest dobra i stabilna.

RIRM

 

 

drukuj