Kalisz: trwają obchody 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej

W Kaliszu odbywają się główne obchody 25-lecia istnienia diecezji kaliskiej połączone z 20. rocznicą wizyty św. Jana Pawła II w tym mieście.

W południe na placu przy Sanktuarium św. Józefa sprawowana była Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej.

Ks. kard. Dziwisz nawiązał do homilii, którą papież Jan Paweł wygłosił w Kaliszu II 4 czerwca 1997 r.

Słowa tu wypowiedziane przez Namiestnika Chrystusowego stały się wielką katechezą o świętości ludzkiego życia oraz o godności i dorosłości rodziny. Słowa te są do dziś aktualne i stanowią program duszpasterski Kościoła w Polsce. Za Janem Pawłem II głosimy, że tylko Bóg jest Panem życia, a prawa stanowione przez parlamenty winne być odbiciem prawa naturalnego obowiązującego wszystkie niezależne od wyznania czy przekonań politycznych państwa – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Diecezja kaliska została utworzona na mocy postanowień bulli Jana Pawła II z 25 marca 1992 r.  W jej skład weszły obszary wydzielone z trzech archidiecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej oraz z trzech diecezji: częstochowskiej, opolskiej i włocławskiej.

Życzenia z okazji jubileuszu przekazali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

RIRM

drukuj