fot. Tomasz Strąg

Kalisz: pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę

Pątnicy z Kalisza po raz 382. wyruszyli w piątek rano w pieszej pielgrzymce do Częstochowy. W obie strony pokonają 320 km.

„Cieszę się, że wśród pielgrzymów jest sporo młodych ludzi – to jest nadzieja Kościoła” – powiedział do pielgrzymów biskup kaliski ks. bp Edward Janiak.

Pątnikom życzył dobrej i szczęśliwej drogi. Zaapelował też o modlitwę w intencji rodzin, ale „szczególnie chcemy pamiętać o młodzieży, żeby nie tracili wiary, żeby byli radością dla rodzin” – podkreślił Edward Janiak.

Pielgrzymom będzie towarzyszyć hasło „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego” w ramach ogólnopolskiego program roku duszpasterskiego.

Pielgrzymka diecezji kaliskiej składa się z dziewięciu grup z Kalisza, dwóch rowerowych, jednej duchowej i trzynastu tzw. promienistych z Jarocina, Krotoszyna, Koźmina Wlkp., Ostrowa Wlkp., Odolanowa, Kępna, Błaszek i Giżyc.

Odrębną grupę stanowią pielgrzymi, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na szlak, to tzw. grupa złota – od 9 do 19 sierpnia będą spotykać się codziennie na wspólnej modlitwie w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Dotarcie na Jasną Górę zaplanowane jest 13 sierpnia, gdzie w Częstochowie pielgrzymów powita biskup pomocniczy diecezji kaliskiej ks. bp Łukasz Buzun.

Mieszkańcy Kalisza pielgrzymują do Częstochowy od 382 lat. Początki pielgrzymek związane są z kaliskimi księżmi jezuitami, którzy pierwsi zaczęli pielgrzymować.

PAP/RIRM

drukuj