Jasnogórskie sanktuarium uruchomiło profil na Twitterze

Relacje z życia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, informacje dla pielgrzymów, znane i mniej znane ciekawostki dotyczące historycznego klasztoru można znaleźć na oficjalnym profilu Jasnej Góry na Twitterze – @JasnaGoraNews, który właśnie rozpoczął swoją działalność.

Jak zapowiadają gospodarze sanktuarium, ojcowie paulini, na profilu będą publikować m.in. zdjęcia i krótkie nagrania wideo dotyczące codziennych wydarzeń odbywających się na Jasnej Górze i przybywających tam milionów pielgrzymów z całego świata. Będzie można tam również zobaczyć zdjęcia eksponatów muzealnych i miejsc klasztornych, które nie zawsze są dla wszystkich dostępne. Stałą pozycją będą relacje z wieczornego Apelu Jasnogórskiego.

„@JasnaGoraNews to kolejny profil na Twitterze instytucji kościelnej, co pokazuje popularność i skuteczność tego narzędzia w ewangelizacji i komunikacji z milionami wiernych na całym świecie. Na Twitterze swoje profile prowadzi coraz więcej biskupów, diecezji, księży, sióstr zakonnych, parafii, organizacji, ruchów i wspólnot związanych z Kościołem katolickim. Media społecznościowe, dające dziś masowy przekaz w czasie rzeczywistym, są wyzwaniem, które trzeba podejmować każdego dnia, by głosić Ewangelię” – powiedział w niedzielę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze to najsłynniejsze i najczęściej odwiedzane polskie sanktuarium maryjne – w ubiegłym roku przybyło tam ok. 4 mln pielgrzymów i turystów. W 216 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ponad 811,3 tys. osób. Około 123 tys. wiernych przybyło do sanktuarium w 263 pielgrzymkach pieszych. Ponad 8 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych, a ponad 360 osób przybyło w pielgrzymkach biegowych. Wierni pielgrzymowali na Jasną Górę również konno i na rolkach.

Wśród ogólnopolskich pielgrzymek w zeszłym roku najliczniej byli reprezentowani członkowie i sympatycy Rodziny Radia Maryja oraz Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, a także rolnicy, anonimowi alkoholicy, związkowcy (w ramach dorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy), motocykliści, członkowie Kół Żywego Różańca, czy uczniowie i nauczyciele szkół im. Jana Pawła II. O pomyślny wynik egzaminu dojrzałości modliło się na Jasnej Górze blisko 102,7 tys. maturzystów z różnych regionów Polski.

Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce, dzięki otaczanemu kultem Cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej Jasnogórskiej. Dlaczego tak się stało, nie wyjaśnia ani legenda, która przypisuje autorstwo ikony św. Łukaszowi Ewangeliście, ani protekcja królewskiej pary – Jadwigi i Władysława Jagiełły. Na Jasnej Górze nigdy nie odnotowano żadnych objawień maryjnych, jak to miało miejsce w innych sanktuariach.

„Siłą i tajemnicą, które do stóp Pani Jasnogórskiej przyciągają pielgrzymów, jest Jej Cudowny Obraz. Bez niego Jasna Góra byłaby tylko zbiorem budynków, pamiątek i dzieł sztuki, być może pięknym i bogatym, lecz martwym muzeum” – podkreślają ojcowie paulini.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl