Zakończyły się uroczystości upamiętniające bł. Jana Pawła II

Jan-Paweł-II-BIG

 

W całej Polsce odbywały się w środę uroczystości upamiętniające bł. Jana Pawła II. Z okazji 9. rocznicy śmierci Papieża-Polaka sprawowane były Msze Święte, odbywały się czuwania, spektakle teatralne oraz wystawy o życiu Naszego Wielkiego Rodaka.

Tegoroczne uroczystości przeżywaliśmy w oczekiwaniu na kanonizację Jana Pawła II. Błogosławiony Ojciec Święty JPII zmarł 2 kwietnia 2005 roku po długiej chorobie. Był to szczególny czas dla nas wszystkich – czas rekolekcji, a jednocześnie świadectwa – wspomina ks. abp Mieczysław Mokrzycki, sekretarz papieża Polaka.

– W chwili odejścia mogłem zauważyć, jak Ojciec Święty w bardzo pogodny sposób, tak jak każdy chrześcijanin pełen wiary i głębokiego zawierzenia Bogu przechodził z tego świata na spotkanie z Bogiem Ojcem – powiedział ks. abp. Mieczysław Mokrzycki.

Postawa Jana Pawła II w obliczu cierpienia stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi. Podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali „Santo subito”, czyli „Święty natychmiast”. Papież-Polak zostanie ogłoszony świętym 27 kwietnia br., w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Obchody kanonizacji rozpoczęło w środę czuwanie modlitewne przed relikwiami błogosławionego na Placu Piłsudskiego w Warszawie – powiedział Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

– Obchody kanonizacji, jeżeli chodzi o Centrum Myśli Jana Pawła II odbywają się pod hasłem zaczerpniętym z Tryptyku rzymskiego: „Jeżeli chcesz dojść do źródła, musisz iść do góry pod prąd”. W rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II zaczynamy czuwaniem modlitewnym. Co więcej startujemy z projektem w internecie „26 dni z Janem Pawłem II”. Będziemy podawać sześć wezwań na dany dzień, żeby każdy wziął je na siebie i postępował, tak jak Ojciec Święty – zwrócił uwagę Jerzy Nagórski.

Wcześniej w kościele św. Anny w Wilanowie sprawowana była Msza Święta. Natomiast w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie została otwarta wystawa „Jan Paweł II a wojsko”, a tuż po niej odbyło się sympozjum. Podczas konferencji przywołana została myśl Papieża-Polaka związana z etyką żołnierską oraz patriotyzmem. Sympozjum towarzyszyła wystawa.

Jak podkreśla ks. płk Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Wojska Polskiego, Jan Paweł II był osobą zasłużoną dla Wojska Polskiego.

– Przypominamy sobie niezwykłe spotkanie, które miało miejsce podczas pielgrzymki w 1991 roku. Jan Paweł II wypowiedział do żołnierzy ważne słowa, które są od wielu lat są treścią do namysłu i refleksji. Te słowa rzeczywiście pobudzają do refleksji nad rolą żołnierza: kim on jest i kim ma być. Każde spotkanie z Ojcem Świętym przynosiło coś nowego, bo jeżeli chodzi o etos żołnierski, etykę służby żołnierskiej uznano, że ten temat jest tak ważny, że warto w postaci konferencji zebrać te różne wątki i je popularyzować – zwrócił uwagę płk Zbigniew Kępa.

W Krakowie w dniu rocznicy śmierci Jana Pawła II światową premierę miał włoski musical operowy pt.: „Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa”. Wieczorem na Osiedlu Studenckim Politechniki Krakowskiej odbyło się m.in. czuwanie modlitewne oraz Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.

W Wadowicach, w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, wierni spotkali się wieczorem na Mszy św. w bazylice Ofiarowania NMP. Wcześniej przy głównym wejściu do świątyni wmurowana została kamienna tablica z inskrypcją upamiętniającą Jana Pawła II. Kamienna tablica jest wotum wdzięczności duchownych i mieszkańców Wadowic.

Po raz dziesiąty na wałbrzyskim stadionie sprawowana była uroczysta Eucharystia. Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ks. bp Ignacy Dec, biskup świdnicki.

„Papież od początku wiedział, że świętość jest dla wszystkich; że świętość to normalność i główne powołanie każdego człowieka” – powiedział ks. bp. Dec. Biskup świdnicki omówił etapy życia Jana Pawła II. Zwrócił uwagę także na nauczanie Papieża, kierowane do nas. Podkreślił, że w imię wierności Jego nauce trzeba skończyć z niszczeniem rodziny. Tymczasem – jak zauważył Ksiądz Biskup – MEN proponuje szkole ideologię gender.

– Gdy ostatnio w powiecie wołomińskim pojawiła się opozycja w stosunku do gender i wysunęła hasło: „Szkoła przyjazna rodzinie” w środowiskach liberalnych zawrzało. Potomkowie marksistów nie odpuszczają. I tak o to wraca walka o kształt Polski i szkoły. Moi Drodzy, dzieci w pierwszej kolejności są nasze, a nie państwowe. My mamy decydować, w jakich wartościach chcemy je wychować. Nie wolno też stosować szantażu wobec dyrekcji szkół i nauczycieli. Wolność wyznania zapewnia nam przecież polska Konstytucja. W imię wierności nauce Ojca Świętego musimy pamiętać, że nie wolno nam pozwolić niszczyć tradycyjnego małżeństwa i rodziny – podkreślił ks. bp. Ignacy Dec.

Transmisję modlitewnego spotkania przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM


drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl