Hiszpania: święto Matki Bożej z Guadalupe

Meksykanie mieszkający w stolicy Hiszpanii tłumnie odwiedzają dzisiaj madrycką parafię Matki Bożej z Guadalupe, z okazji święta Guadalupany.

Od rana przybywają setki osób z Madrytu i okolic. Są obecni przedstawiciele większości krajów Ameryki Łacińskiej. Nic dziwnego: „To nasza Królowa Matka”, mówią z dumą. Parafia jest położona blisko stadionu Realu Madryt. Nie brakuje śpiewu słynnych “Mañanitas”, mariachi czy też smakowitych “chilaquiles”.

Kościół Matki Bożej Guadalupe w Madrycie został wybudowany w latach 60-tych XX wieku i był przykładem nowoczesnej sztuki sakralnej. W zamyśle architekta budynek świątyni przedstawia Mojżeszowy namiot spotkania, jednak mieszkańcy stolicy nazwali go z racji podobieństwa “meksykańskim sombrero” i tak jest do dzisiaj. Szybko stał się dynamicznym ośrodkiem duszpasterskim oraz przykładem dobrze rozumianej posoborowej odnowy liturgicznej. Tutaj papież Jan Paweł II spotkał się z rodzinami podczas swojej pierwszej podróży do Hiszpanii (1982).

Z kolei Hiszpanie przypominają o sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, które leży na południu w kraju w regionie Ekstremadury.

Według tradycji Matka Boża objawiła się pasterzowi o imieniu Gil Cordero blisko rzeki Guadalupe, skąd pochodzi nazwa miejscowości. Niewielka figura Maryi wykonana w drzewie cedrowym czczona jest od wczesnego średniowiecza. Matka Boża z Guadalupe uważana jest za patronkę ewangelizaji Nowego Świata, ponieważ to tutaj Krzysztof Kolumb otrzymał dekret królewski zezwalający mu na podróż. Po powrocie dziękował w sanktuarium Maryi za odkrycie Nowego Świata. W 1928 r. Matka Boża z Guadalupe otrzymała tytuł “Hispaniarum Regina”, czyli Królowa ziem będących kiedyś częścią Królestwa Hiszpanii.

o. Marek Raczkiewicz CSsR, Hiszpania /RIRM

drukuj