Hiszpania: w I kwartale dotarło morzem ponad 3300 nielegalnych migrantów

Od stycznia do końca marca do Hiszpanii dotarło morzem z afrykańskich wybrzeży ponad 3300 nielegalnych migrantów. Oznacza to 38-procentowy wzrost w porównaniu z podobnym okresem w 2017 roku.

Jak poinformowały w piątek hiszpańskie media w oparciu o raport Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), w I kwartale br. przybyło morzem do Hiszpanii 3345 nielegalnych migrantów.

Według danych IOM, w porównaniu z okresem styczeń-marzec 2017 r. liczba docierających wodą nielegalnych przybyszów zwiększyła się w tym roku o 38 proc.

„Potwierdzam te statystyki, gdyż nasze szacunki są podobne. Liczby te dowodzą jak wiele osób ryzykuje życie, aby dotrzeć do granic naszego kraju” – powiedziała szefowa Hiszpańskiej Komisji ds. Pomocy Uchodźcom (CEAR) Estrella Galan.

Ze statystyk IOM wynika, że w I kwartale tego roku nastąpił też drastyczny wzrost liczby osób, które utonęły podczas morskiej przeprawy do brzegów Hiszpanii. Od stycznia do marca br. zginęło 120 osób, czyli prawie trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

„Przekraczanie Morza Śródziemnego kosztuje życie coraz więcej osób. Ze statystyk zebranych przez nas w innych krajach Europy wynika, że o ile w ub.r. na jedną ofiarę przeprawy wodą na nasz kontynent przypadało 34 migrantów, o tyle obecnie jest ich już 27” – dodała Galan.

Z kolei według danych rządu Hiszpanii pomiędzy 1 stycznia a 15 marca br. przypłynęło do tego kraju 2828 nielegalnych migrantów, czyli o 45 proc. więcej w porównaniu z podobnym okresem w 2017 r.

Z 85 do 125 zwiększyła się także liczba przechwyconych przez hiszpańskie służby łodzi, które transportowały migrantów z afrykańskiego wybrzeża.

W marcu br. pozarządowe Andaluzyjskie Stowarzyszenie na rzecz Praw Człowieka (APDHA) poinformowało, że pomiędzy 2016 i 2017 r. nastąpił blisko trzykrotny wzrost migrantów docierających drogą morską do Hiszpanii.

„O ile w całym 2016 roku przypłynęło do naszego kraju 8048 nielegalnych migrantów, to w 2017 r. dotarło ich morzem aż 22419” – ujawniły władze APDHA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl