fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

MSWiA: prawie 7 tys. litrów krwi zebrano w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą”

Prawie 7 tys. litrów krwi dla chorych i ofiar wypadków zebrano w ramach akcji „SpoKREWnieni służbą” – poinformowało w piątek MSWiA. Udział w zbiórce wzięli funkcjonariusze i pracownicy cywilni służb podległych MSWiA oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego.

Ogólnopolskie zbiórki krwi organizowano na terenie całego kraju m.in. przed komendami policji i urzędami wojewódzkimi oraz w ponad dwustu jednostkach Wojska Polskiego.

Udział w zbiórce krwi dla chorych i ofiar wypadków wzięli m.in. policjanci, strażacy, strażnicy graniczni, funkcjonariusze SOP i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego. W sumie zaangażowano prawie 15 tys. osób. W akcję włączali się również mieszkańcy.

Jak poinformowało MSWiA w komunikacie, w ogólnopolskiej zbiórce krwi, trwającej cały marzec, zebrano 6951 litrów krwi.

Akcja krwiodawstwa „SpoKREWnieni służbą” została zainaugurowana w ubiegłym roku, w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i miała być hołdem wobec żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W ciągu miesiąca jej trwania udało się zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. Jej inicjatorem był ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

MSWiA podawało wtedy, że średnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wynosi w ciągu roku ok. 10 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych, 300 jednostek koncentratu krwinek płytkowych i 5 tys. jednostek osocza. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA przyjmuje rocznie ok. 10 tys. dawców krwi i kandydatów na dawców krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą, co najmniej 50 kg i przeszły odpowiednie badania. Wszystkie grupy krwi są pożądane, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0RhD- ponieważ w nagłych wypadkach przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi – ma ją ok. 6 proc. Polaków.

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Krew można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet.

PAP/RIRM

drukuj