Historyczne spotkanie Papieża Franciszka i Cyryla I w Hawanie

W piątek na lotnisku w Hawanie na Kubie odbyło się pierwsze, historyczne spotkanie Ojca Świętego Franciszka oraz patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla I. W podpisanej deklaracji wyrazili oni pragnienie jedności.

Było to pierwsze od blisko tysiąca lat schizmy spotkanie zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia.

„Nareszcie” – powiedział papież Franciszek, witając Cyryla I. Następnie dodał: „Jesteśmy braćmi”, a potem powtórzył te słowa kilka razy.

Cyryl zaznaczył, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu, i że nie ma przeszkód do zorganizowania innych spotkań.

To spotkanie jest efektem działania Ducha Świętego i modlitwy – zaznaczył na antenie Radia Maryja ks. bp Antoni Pacyfiki Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.

– Pierwszy czynnik, który do tego doprowadził to modlitwa. Uważam, że jest to naprawdę dobra i istotna rzecz, i że jest to jak najbardziej usprawiedliwione tłumaczenie. Ta modlitwa jest zanoszona nie tylko przez nas, ale także przez Pawła VI, Jana XXIII i przez Jana Pawła II oraz masę innych naszych poprzedników, którzy z pewnością nie są tam obojętni. Nie patrzą obojętnie na to, co dzieje się na ziemi –  podkreślił ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

W podpisanej 30-punktowej deklaracji Franciszek i Cyryl I wezwali wspólnotę międzynarodową do zjednoczenia się, by położyć kres przemocy i terroryzmowi oraz w przywrócić pokój. [czytaj więcej]

Ojciec Święty Franciszek i Cyryl I w deklaracji zaapelowali też o podjęcie pilnych działań, by zapobiec dalszemu wyrzucaniu chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Wyrazili również przekonanie, że Europa powinna pozostać wierna swym chrześcijańskim korzeniom.

Po spotkaniu na Kubie Ojciec Święty odleciał w do Meksyku, gdzie rozpoczyna się jego podróż apostolska.

Program wizyty papieża Franciszka w Meksyku [zobacz program]

 

 

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl