Dzień Życia Konsekrowanego w Hiszpanii

Życie konsekrowane w Hiszpanii cieszy się dobrym zdrowiem i, pomimo krytycznych opinii, przechodzi przez dobry moment – uważa ks. bp Jesús Catalá, przewodniczący Komisji ds. Życia Konsekrowanego tamtejszego Episkopatu. Dzisiaj wieczorem w wielu katedrach odbędą się spotkania modlitewne w intencji osób konsekrowanych oraz o nowe powołania.

Dzień Życia Konsekrowanego jest doskonałą okazją, aby ukazać jego miejsce w życiu Kościoła i społeczeństwa.

„Eklezjalnej płodności życia konsekrowanego nie mierzy się liczbą osób, ale jej jakościową obecnością” – podkreśla ks. bp Jesús Catalá.

W Hiszpanii jest ponad 400 zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich, w których łącznie żyje i pracuje blisko 41 tys. osób. Z kolei w 800 klasztorach klauzurowych jest ok. 9 tys. mnichów i mniszek. Tak zwane instytuty świeckie liczą ponad 42 tys. członków. Od kilku lat dość prężnie rozwijają się nowe formy życia konsekrowanego, które wybrało blisko 2 tys. osób.

„Jednak to nie liczby są najważniejsze. Ważne jest oddanie się Bogu i bliźniemu, modlitwa i bycie świadkiem Bożej obecności w naszym świecie” – mówi ks. bp Jesús Catalá.

Główne problemy życia zakonnego w Hiszpanii, szczególnie klasycznego, to brak powołań, wysoka średnia wieku, spadek liczby zakonników i zakonnic oraz konieczność łączenia prowincji bądź zgromadzeń.

„Istnieją jednak powody do nadziei. Trzeba pamiętać, że to Duch Święty kieruje Kościołem i wzbudza potrzebne charyzmaty. Obserwujemy powstawanie nowych form życia konsekrowanego, a także odradzanie się tych dawnych. Nikomu nie umyka fakt, że liczba osób konsekrowanych spadła. Nie powinno to jednak stanowić problemu. Obecność życia konsekrowanego w Kościele jest zapewniona. Inną kwestią są jednak konkretne formy konsekracji w każdej epoce” – podkreśla ks. bp Jesús Catalá.

o. Marek Raczkiewicz/RIRM

drukuj