[TYLKO U NAS] ks. bp E. Frankowski: Ks. abp I. Tokarczuk miał dekalog nie tylko w herbie, ale i we własnym sumieniu

Postawa i życie ks. abp. Ignacego Tokarczuka była autentyczna. On, jak mówił, dekalog miał w herbie, ale i we własnym sumieniu. Zawsze kierował się w kazaniach odwagą głoszenia prawdy, przesłaniem, które płynie z Ewangelii i mówił jasno, odważnie prawdę, która wyzwala z wszelkich zniewoleń – mówił w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Edward Frankowski, biskup senior diecezji sandomierskiej. Dziś przypada 100. Rocznica urodzin ks. abp. Ignacego Tokarczuka.    

Ks. abp Ignacy Tokarczuk w czasach komunistycznego totalitaryzmu w Polsce przyczynił się do powstania wielu nowych kościołów i parafii oraz wzmocnił duchowo polskie społeczeństwo – podkreślił ks. bp Edward Frankowski.

– Nie udzielano pozwoleń na budowę nowych kościołów, na zakładanie nowych parafii, a on mimo tych zakazów nielegalnie, bez pozwoleń, przyczynił się do wybudowania ok. 400 kościołów i kaplic oraz do powstania ok. 220 nowych parafii. Przy tym wyzwolona została olbrzymia energia społeczna, gotowość do ponoszenia ofiar, szykan, represji, gotowość do działania solidarnego. Nastąpiło też upodmiotowienie naszego społeczeństwa, które przezwyciężało barierę strachu przed komunistyczną władzą – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Ks. abp Ignacy Tokarczuk stał na straży praw człowieka, Kościoła i wartości chrześcijańskich – zaznaczył biskup senior diecezji sandomierskiej.

– Nieugięty obrońca praw człowieka, praw Kościoła, naczelnych wartości chrześcijańskich. Człowiek o wielkim autorytecie, obrońca NSZZ „Solidarność”. Wymagał bardzo dużo od siebie, ale też i od innych. Dawał narodowi nadzieję na zwycięstwo. Budził sumienia narodu – powiedział hierarcha.

Całość rozmowy z ks. bp. Edwardem Frankowskim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj