fot. PAP/EPA

Dzień refleksji i modlitwy za Liban

W Watykanie był dziś obchodzony dzień refleksji i modlitwy za Liban. Ogłoszony z inicjatywy papieża Franciszka.

Liban kiedyś był uważany za najbogatsze państwo Bliskiego Wschodu. W tej chwili jego upadająca gospodarka brutalnie daje o sobie znać. Sytuacja finansowa mieszkańców jest tragiczna. Wiele rodzin żyje w skrajnym ubóstwie.

– Inflacja wynosi około 100 proc. rok do roku. Jeśli chodzi o wartość waluty, to jeśliby wziąć wartość ze stycznia zeszłego roku w porównaniu do dolara, to też jest ponad 90 proc. utraty wartości – mówił prof. Maciej Münnich z KUL.

W czwartek z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony był dzień refleksji i modlitw w intencji Libanu. Rano rozpoczęła go poranna modlitwa przy grobie św. Piotra. Uczestniczył w niej Ojciec Święty oraz patriarchowie i przedstawiciele najważniejszych wspólnot chrześcijańskich, którzy specjalnie przyjechali do Watykanu. Podczas nabożeństwa każdy uczestnik zapalił świeczkę jako znak nadziei dla Libańczyków.

Z Bazyliki uczestnicy kościelnego szczytu przeszli od Pałacu Apostolskiego. Tam za zamkniętymi drzwiami odbyły się trzy sesje konsultacji. Moderował nimi nuncjusz apostolski w Libanie.

– Chcemy szukać rozwiązań, co jednak nie będzie łatwe. Staramy się być bliżej siebie jako wspólnoty chrześcijańskie i chcemy dawać świadectwo komunii także w naszym kraju, we wspaniałym Libanie – wskazał ks. abp Joseph Spiteri, nuncjusz apostolski w Libanie, w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego.

Modlitwa ekumeniczna w intencji Libanu w Bazylice Watykańskiej zakończyła dzień refleksji i modlitwy za Kraj Cedrów. Do udziału w liturgii zaproszono młodych Libańczyków. Papież Franciszek wygłosił specjalne orędzie.

– Zebraliśmy się dziś na modlitwie i refleksji, powodowani troską o Liban, poważną troską, widząc, jak ten kraj, który mi leży na sercu, i który pragnę odwiedzić, pogrąża się w poważnym kryzysie. Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom za ochotne przyjęcie zaproszenia i za braterską wymianę doświadczeń – akcentował Ojciec Święty.

Ojciec Święty Franciszek ogłosił w marcu, że pragnie odwiedzić Kraj Cedrów. Na razie nie wiadomo, kiedy podróż apostolska będzie możliwa.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl