Dziecięca pielgrzymka do Munyonyo

„Bannakizito”, czyli „Dzieci świętego Kizito”. Pod taką nazwą odbywa się coroczne spotkanie dzieci archidiecezji Kampla. Tym razem to wielkie, dziewiąte z kolei, świętowanie odbyło się w niedzielę 12 lipca w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo.  

Takiego oblężenia przez dzieci, ich rodzicow i opiekunów mała kapliczka w Munyonyo jeszcze nie widziała. Przybyło ok 10 tysięcy pielgrzymów. Byli wśród nich przedstawiciele wszystkich szkół podstawowych i dziecięcych oraz grup działających w parafiach archidiecezji. Nie zabrakło także uczniów ze szkół podstawowych z franciszkańskiej parafii w Matugga.

Święty Kizito był najmłodszym z męczennikow Ugandyjskich. Należał do sług ówczesnego króla plemienia Bugandy Mwangi II. Kiedy umierał dla Chrystusa – 3 czerwca 1886 roku –  palony żywcem na stosie w Namugongo, miał zaledwie 14 lat. Był neofitą ochrzczonym 26 maja w Munyonyo, kilka dni przed męczeńską śmiercią.

W Afryce jest patronem dzieci i szkół podstawowych.

Adam Klag OFMConv/RIRM


drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl