Diecezjalni duszpasterze młodzieży o ŚDM 2016 w Krakowie

O zaprogramowaniu działań i duchowym przygotowaniu do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie w 2016 roku, będą dyskutować dziś diecezjalni duszpasterze młodzieży, którzy spotkają się w Warszawie.

Organizatorem spotkania jest Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu udział wezmą diecezjalni duszpasterze młodzieży oraz koordynatorzy Światowych Dni Młodzieży ze wszystkich polskich diecezji. Swój przyjazd zapowiedzieli: ks. bp Damian Muskus, który kieruje krakowskim komitetem organizacyjnym oraz ks. Robert Tyrała, odpowiedzialny za sekretariat Komitetu Organizacyjnego.

W zjeździe diecezjalnych duszpasterzy młodzieży weźmie też udział ks. bp Henryk Tomasik, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

Wtorkowe spotkanie będzie przede wszystkim okazją do podjęcia pierwszej refleksji nad programem przygotowań duchowych do spotkania młodych z papieżem w Krakowie w 2016 roku. Program taki miałby być gotowy na I Niedzielę Adwentu przyszłego roku. Opracowanie to ma być oparte na programie duszpasterskim Kościoła w Polsce oraz na tematyce orędzi papieskich do młodych, jakie będą opublikowane jesienią bieżącego roku, na trzy najbliższe lata – poinformował KAI ks. Grzegorz Suchodolski.

Innym zagadnieniem poruszonym podczas spotkania ma być ułożenie kalendarza peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

W Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014 roku na placu św. Piotra młodzież brazylijska przekaże polskiej młodzieży znaki ŚDM. Wydarzenie to rozpocznie wędrówkę krzyża i ikony trwającą 2,5 roku. Symbole Światowych Dni Młodzieży odwiedzać będą polskie diecezje. Jako pierwsza krzyż przejmie diecezja poznańska.

Duszpasterze młodzieży będą omawiać również przygotowanie tzw. dni w diecezjach, które odbywają się bezpośrednio przed ŚDM.W tym czasie na terenie lokalnych parafii uczestniczy około 400 osób z całego świata. Spotkanie w Warszawie jest okazją do podzielenia się pierwszymi koncepcjami organizacji czasu dla młodych.

 

KAI/RIRM

drukuj