fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Częstochowa: Na Jasnej Górze zakończenie dorocznych „Pawełek”

Na Jasnej Górze dobiegają w niedzielę końca „Pawełki” – dziewięciodniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów, św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Przed południem odprawiono tam Mszę św. odpustową; po południu odbędzie się jeszcze błogosławieństwo dzieci.

Uroczystej Mszy św. odpustowej w jasnogórskiej bazylice przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo, który wygłosił też kazanie. Nawiązał w nim do niedzielnej ewangelii, w której św. Jan nad Jordanem wygłasza świadectwo o Jezusie, a także do odczytanych tekstów Pisma Świętego wzywających do przyjęcia objawienia, kim jest Jezus.

Najważniejszym w tych tekstach tytułem Jezusa – mówił metropolita częstochowski – jest „Syn Boży”.

„W epoce, w której żyjemy, mamy z jednej strony fenomen ponownego odkrywania ludzkiej natury Syna Bożego, który nas zbawia (…). Ale z drugiej strony trudno nie zauważyć niebezpieczeństwa, aby (…) pozostać tylko przy ludzkiej naturze Jezusa” – ocenił.

„Z tego ujęcia rodzą się wszelkiego rodzaju bluźnierstwa, ośmieszenia, poprzez spektakle, filmy, teatry, profanacje świętych wizerunków czy chociażby – jak w ostatnim czasie – w produkcji Netflixa o życiu seksualnym Jezusa i obrazoburczym przedstawianiu Maryi. A cóż dopiero powiedzieć o ponad 1,6 tys. profanacjach świątyń we Francji w 2019 r.” – pytał ks. abp Wacław Depo.

Zaznaczył, że dzieło Jezusa jako Syna Bożego zawiera przynajmniej dwa aspekty. Pierwszy z nich to zbawienie, które rozpoczyna zgładzenie grzechu świata, czyli wszystkiego, co negatywne i destrukcyjne w człowieku. Metropolita częstochowski zaznaczył, że w tym kontekście „odrzucenie Chrystusa jest największym grzechem i dramatem człowieka”.

„Drugie dzieło to przebóstwienie, abyśmy przez chrzest mogli stać się dziećmi bożymi i dziedzicami Nieba” – wyjaśnił. Ocenił przy tym, że współczesny świat ciągle potrzebuje świadków, którzy otrzymawszy łaskę, stają się apostołami i głosicielami Ewangelii.

Metropolita częstochowski przywołał tu m.in. fragment przemówienia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w 1960 r. kierował pod adresem ówczesnych władz oskarżenie o walkę z religijnością i wzywał, aby w tej sytuacji odwoływać się do praw natury ludzkiej.

„A my dzisiaj? Po 60 latach od wypowiedzenia tych słów jesteśmy na etapie już nie tylko utracenia wrażliwości religijnej i poczucia grzechu, ale również na etapie odejścia od praw natury, pomieszania godności mężczyzny i kobiety, zatracenia godności wspólnoty rodzinnej. A to wszystko dlatego, że odeszliśmy od Praw Bożych, które stanowią fundament bycia człowiekiem” – wskazywał.

Na zakończenie niedzielnej przedpołudniowej Mszy św. ks. abp Wacław Depo udzielił zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Po południu w bazylice odbędzie się jeszcze zakończenie „Pawełek” połączone z indywidualnym błogosławieństwem dzieci i rozdzieleniem upominków dla najmłodszych.

Ponieważ św. Paweł uważany jest m.in. za patrona i opiekuna matek spodziewających się lub pragnących mieć potomstwo, niedzielne uroczystości co roku gromadzą na Jasnej Górze wiele młodych małżeństw. Po błogosławieństwie najmłodszych zakonnicy rozdają im zwyczajowe upominki – obrazki, słodycze oraz owoce pustyni: daktyle i figi.

Święty Paweł z Teb żył na przełomie III i IV w. w Egipcie; ponad 90 lat miał spędzić na pustyni. W historii Kościoła uznawany jest za pierwszego pustelnika. W XIII w. obrali go na patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu (w tym roku „Pawełki” były połączone z obchodami 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza z Esztergom – pierwszego prowincjała zakonu na Węgrzech).

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl