fot. Tomasz Strąg

Caritas: blisko 900 bezdomnych spotka się w sobotę na Jasnej Górze

Blisko 900 osób bezdomnych z całej Polski spotka się w sobotę na Jasnej Górze. Będzie to już dziewiąta pielgrzymka bezdomnych organizowana przez Caritas Polska – poinformował w piątek rzecznik Caritas Paweł Kęska. 

Rzecznik dodał, że tegoroczna pielgrzymka bezdomnych jest organizowana wspólnie z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym z psalmu „Bogu ufam, nie będę się lękał!”.

Przeżywamy po raz kolejny doroczną pielgrzymkę osób bezdomnych, wykluczonych społecznie. To ludzie, którzy często mieszkają w domach pomocy, przytuliskach, noclegowniach, ale to również ludzie, którzy walczą o to, by wyjść z dna. Oni przyjadą do Częstochowy aby podziękować, bo dzięki pomocy m.in. Caritas przeżyli kolejny rok w trudnych czasach – podkreślił dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz wskazał, że osoby bezdomne „potrzebują wsparcia nie tylko materialnego, ale i duchowego. Czują ogromną samotność, czują się wykluczeni, dlatego Caritas w sposób szczególny powinna się nimi zająć i pomóc im w powrocie do normalnego życia”.

W tym roku – jak poinformował Kęska – obecność na pielgrzymce zadeklarowało blisko 900 osób bezdomnych z opiekunami z 19 diecezjalnych Caritas. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem dyrektora Caritas Polska ks. Subocza. Homilię wygłosi metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Rzecznik Caritas dodał, że w czasie pielgrzymki bezdomnym zostanie zapewnione nie tylko wsparcie duchowe, ale również ciepły posiłek i prowiant na drogę powrotną.

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 r. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Obecnie Caritas prowadzi w kraju ponad 60 schronisk i noclegowni. W jadłodajniach Caritas rokrocznie wydawanych jest 1,8 mln posiłków.

PAP/RIRM

drukuj