fot. PAP/Paweł Supernak

Bogactwo liturgii Wielkiej Soboty

Dziś Wielka Sobota – to trzeci i zarazem ostatni dzień Triduum Paschalnego. To czas wyciszenia i oczekiwania na przyjście Zmartwychwstałego Chrystusa. Przez cały dzień w kościołach będzie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

Ks. prof. Jan Perszon podkreśla, że jest to dzień żałobny, ale jednocześnie zwiastujący radość z powodu Wigilii Paschalnej.

Liturgia Wielkiej Soboty – jak dodaje kapłan – jest niezwykle bogata.

– Ta liturgia składa się z kilku przepięknych elementów. Po pierwsze, liturgia światła pod gołym niebem – rozpala się ognisko, które jest błogosławione, a następnie święci się Paschał. Później ma miejsce uroczysty śpiew we wnętrzu kościoła, tzw. prekonium paschalne, czyli exsultet. Świeca rozświetla mrok i wypełnia kościół swoją światłością Po tej uroczystej pieśni, która wysławia Boga za Jego wielkie dzieła, ale też opowiada chwałę Chrystusa, który rozświetla ciemności świata, ciemności grzechu i zwycięża – następuje długa liturgia słowa – wyjaśnia ks. prof. Jan Perszon.

Kapłan zaznacza, że dzisiejsze Słowo Boże przedstawia całe dzieje ludzkości. Po homilii sprawowana jest Liturgia Chrzcielna, podczas której wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne.

Wieczorem liturgii Wigilii Paschalnej w Watykanie będzie przewodniczył Ojciec Św. Franciszek. Wczoraj późnym wieczorem Papież wraz z wiernymi wziął udział w Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum. W rozważaniach wspomniano o ofiarach przemocy i wojen, cierpieniach niewinnych.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj