fot. Małgorzata Pabis

Tradycyjne święcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką w Krakowie

Krakowianie zgromadzeni w Wielką Sobotę przed Bazyliką Mariacką uczestniczyli w tradycyjnym święceniu wielkanocnych pokarmów, którego dokonał metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Składając życzenia ksiądz kardynał wyraził nadzieję, że nic nie przeszkodzi w Światowych Dniach Młodzieży, które – jak podkreślił – będą błogosławieństwem dla Krakowa i Polski.

Metropolita krakowski życzył wszystkim zebranym na placu przed świątynią „wielkanocnej radości i nadziei, pomagającej zmagać się na co dzień z trudnościami i urzeczywistniać marzenia”, a sprawującym władzę i uczestniczącym w życiu politycznym, by „kierowali się zawsze zasadą wspólnego dobra, unikali niepotrzebnych niechęci i sporów, i szukali tego, co nas wszystkich łączy”.

Ksiądz kardynał nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

„Radujemy się, że wkrótce przybędzie do nas Ojciec Święty Franciszek wraz z młodzieżą z całego świata. On ostatnio zaprosił młodzież, aby przybyła razem z nim do Krakowa. (…). Nie lękajmy się, te dni na pewno będą błogosławieństwem dla naszego miasta i naszej Ojczyzny” – mówił ks. kard. Stanisław Dziwisz.

„Ufam, że nic nam nie przeszkodzi w tym święcie młodości w stolicy Bożego Miłosierdzia. Młodzież, która przybędzie do nas, przekaże przesłanie o Bożym Miłosierdziu całemu światu. Przekaże orędzie pokoju i solidarności międzynarodowej” – dodał metropolita krakowski.

Do mieszkańców Krakowa i okolic kardynał zaapelował o „życzliwe otwarcie domów i serc”, za co nagrodzeni zostaną wdzięcznością młodzieży z całego świata.

Życzenia krakowianom i turystom złożyli także wiceprezydent Krakowa Katarzyna Król i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

Po uroczystości rozdawano bochenki chleba – tzw. kukiełki – i jajka barwione w łuskach cebuli. Potrawy wielkanocne z suto zastawionego stołu, który stanął na placu przed Bazyliką Mariacką trafią do bezdomnych i ubogich podopiecznych braci albertynów.

Mimo deszczu na święcenie pokarmów przyszło bardzo wiele osób, także ci, którzy w Krakowie spędzają święta. „Ja tu jestem pierwszy raz. Piękna uroczystość. Będziemy tu na pewno wracać” – mówiła pani Sylwia, która przyjechała z Pakości w woj. kujawsko-pomorskim.

Święcenie pokarmów pod Bazyliką Mariacką odbywa się w Krakowie od 1995 r.

PAP/RIRM

drukuj